Politici z Rakovnicka kandidující do sněmovny
(Jméno, politická strana a pořadí na kandidátce)
Václav Láska Str. zelených 1.
Zdeněk Nejdl ODS 9.
Dušan Demko KSČM 9.
Václav Haifler ODS 23.
Jan Švácha TOP 09 20.
Petr Sunkovský ČSSD 14.
Taťána Čížková ČSSD 26.
Ondřej Hoffmann KSČM 21.
Richard Fakenberg KSČM 34.

Rozhodnou se jako před lety více kroužkovat osobnosti ze spodních pater kandidátky? To si nikdo netroufá zatím odhadnout. „Mám svoji favorizovanou stranu, ale budu vybírat opět jednotlivé kandidáty," řekl Rakovnickému deníku Adam Šnajdr. 

Šanci dostat se do vrcholné politiky a částečně v ní ovlivňovat dění by měli i uchazeči o hlasy voličů z nižších pater kandidátky jednotlivých politických stran. O přízeň voličů se nakonec uchází starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl (ODS) a místostarosta Jan Švácha (TOP 09). „Jsem na kandidátce strany na devátém místě, Václav Haifler je na kandidátce třiadvacátý," řekl Rakovnickému deníku Zdeněk Nejdl, který je zároveň předsedou Místního sdružení ODS v Rakovníku.

Místostarosta Jan Švácha nakonec obsadil na kandidátce TOP 09 dvacáté místo. Na volební kandidátce sociálních demokratů mnozí jistě marně hledali lídra Rakovnicka Marcela Chládka. Marcel Chládek se totiž již před časem nechal slyšet, že kandidovat do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandidovat nehodlá, a to i kvůli tomu, že je nyní zvoleným senátorem za Rakovnicko a Lounsko.

„V tom případě bych musel složit senátorský mandát, ale cítím závazek vůči voličům na pozici senátora a navíc bych rád tento post obhájil v dalších senátorských volbách. Pokud bych složil senátorský mandát, musely by se konat ještě doplňující volby do senátu," vysvětloval Marcel Chládek. I přesto může usednout do křesla ministerstva školství, jelikož ministr nemusí být poslancem.

„Když jím je, tak ale snáze získává podporu pro své navrhované zákony," připustil Marcel Chládek. K tomu, aby se Marcel Chládek stal ministrem školství, má nyní nakročeno slibně.

Z Rakovnicka se ještě o přízeň voličů v říjnových volbách bude ucházet Petr Sunkovský a Taťána Čížková.

Opoziční rakovnický zastupitel Zdeněk Renc z Věcí veřejných se na žádné kandidátce neobjeví, a to hlavně proto, že strana Věcí veřejných před časem oznámila, že svoji kandidátku tvořit nebude a její členové se tak objeví na volebních lístcích jiných politických stran či uskupeních.

„Kandidovat do poslanecké sněmovny nebudu, není to ani mojí prioritou. Tou nadále zůstává komunální politika," řekl Rakovnickému deníku Zdeněk Renc.

Rakovnicko má své zástupce také na kandidátní listině Komunistické strany Čech a Moravy. Nejvýše postaveným z regionu je Dušan Demko. Ten je ve stejné pozici jako starosta Rakovníka a předseda místního sdružení ODS v Rakovníku Zdeněk Nejdl, tedy na deváté pozici.

Dostat se do sněmovny má velikou šanci současný lídr Strany zelených a advokát z Rakovníka Václav Láska.

„Svůj vstup do politiky neumím dost dobře vysvětlit, protože sám na tuhle otázku hledám odpověď. Bylo to trochu neplánované, impulzivní rozhodnutí. Nicméně učinil jsem ho, budu si za ním stát a necouvnu z něj," reagoval na dotaz Rakovnického deníku Láska.