Nejaktuálnějším tématem ve Václavech je oprava asfaltové cesty. Ta je už nějakou dobu v katastrofálním stavu.

Vedení obce tak vyslyšelo negativní ohlasy obyvatel a k dezolátnímu stavu komunikace se postavilo čelem. „Vím, že je asfaltka již delší dobu ve více než nevyhovujícím stavu. Konečně jsme sehnali na opravu dostatek financí, a tak se mohou rozjet příslušné práce,“ sdělil václavský starosta Josef Bláha, který si odbývá v čele obce první volební období. Právě finance jsou v malých obcích limitujícím faktorem veškerých realizací. Dalším problémem je nízké procento dosažitelnosti dotací.

Peníze z dotace

„Konečně se nám podařilo získat finance z dotačního titulu. Na opravu jsme dostali částku zhruba 120 tisíc korun. Realizace rekonstrukce podle propočtů vyjde přibližně na 200 tisíc korun. Zbytek peněz budeme muset doplatit ze svého,“ informoval starosta Bláha. Podle jeho slov se nedají vymýšlet žádné zázraky. „Roční obecní rozpočet Václav je něco kolem 250 tisíc korun,“ sdělil starosta.

Potřebné odvodnění

Letos v letních měsících by se tedy měli obyvatelé obce dočkat nového povrchu cesty. Ti ale poukazují na minulost, kdy se cesta také opravovala. Realizátor prací však nemyslel na potřebné odvodnění a vyvěrající voda pak ve spolupráci s projíždějící těžkou technikou učinila své.
„Je to pravda. Vyvěrá tam podzemní voda. Tentokráte dohlédneme na to, aby se oprava dotáhla do konce i s odvodněním. O problému s projíždějící těžkou technikou vím také,“ dodal Bláha. Práce na opravě by měly trvat zhruba deset dní. „Už bylo na čase. Vždyť by si tady člověk brzy rozbil auťák,“ řekla jedna z chatařek, která si nepřála být jmenována.