VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Rakovnicku je nedostatek očkovací látky pro kojence

Rakovník - Očkovací látku pro kojence, která je nezbytnou ochranou proti šesti velmi nebezpečným chorobám, bohužel nemají v současné době někteří pediatři také na Rakovnicku

24.1.2009
SDÍLEJ:

Také v Rakovníku očkovací látka pro nejmenší chybíFoto: DENÍK/Jana Elznicová

Celorepublikový problém se nevyhnul ani tomuto regionu. Lékaři sice posílají objednávky, ale hygienici pouze krčí rameny.
Některé ordinace mají k dispozici pár zbývajících balení, jiní lékaři už nemají očkovací dávku žádnou. Kdy dostanou další zásilku, netuší.

„Na očkovací látku hexavakcíny čekám již od minulého týdne. Doufám, že přijde včas. Očkování tohoto druhu se týká dětí od dokončeného třetího měsíce věku, které musí hexavakcínu dostat celkem třikrát, a to vždy zhruba po šesti až sedmi týdnech.
Protože se termíny očkování vybraných skupin dětí nezadržitelně blíží, je reálná hrozba, že si dítě, které dostalo pouze první dávku, nestačí vytvořit dostatečnou hladinu protilátek v krvi a celý proces by se nakonec musel zopakovat znovu,“ uvedla rakovnická lékařka pro děti a dorost Jitka Mikšovicová.

Maminky s tříměsíčními dětmi jsou informacemi z médií velmi znepokojeny. Přesto podle odborníků není stále ještě důvod k panice.
„V televizi to podávají jako nafouknutou bublinu. Osobně mám zatím deset dávek. Když se očkování o nějaký týden opozdí, není to tak strašný problém, hlavně to nesmí trvat příliš dlouho,“ uvedla rakovnická dětská lékařka Marie Rybová.

Podle svých slov objednávala zásilku čtyřiceti dávek a dostala pouze zmíněných deset. Netají se ani tím, ani kolegům nemůže vypomoci.
„Vždycky si dělám nějakou rezervu, musí na to myslet i ostatní. Jednou jsem vakcínu půjčila kolegovi a potom jsem byla škodná, protože mi chyběla,“ doplnila lékařka.

Hexavakcína je očkovací látka, skládající se z antigenu proti šesti základním nemocem (tetanu, dávivému kašli, záškrtu a invazivním onemocněním vyvolaným bakterií Haemophil influenzae b, proti virové hepatitidě typu B a dětské obrně.
Jedná se o povinné očkování a pediatři mohou rodičům pouze vysvětlovat, že vakcína zkrátka není. Je to celorepublikový problém a Rakovnicko není výjimkou.
Jak se bude situace řešit dál? Variantním řešením je změna očkovacího schematu, tedy prodloužení intervalů mezi podáním jednotlivých očkovacích dávek.

Toto doporučení vydala Vakcinologická společnost České republiky. Po dohodě s pediatry se další děti zatím nerozočkovávají.„Potíž je tehdy, pokud kvůli nemoci mělo dítě interval mezi očkováními už jednou prodloužený, teď se to protáhne znovu kvůli nedostatku vakcíny a výsledkem je, že se bude muset očkovat znovu,“ postěžovala jedna ze zdravotních sester.

„Maminky k nám kvůli očkování jedou kdoví odkud a na místě jim řekneme, že vakcína není. Mohou vědět, že je jí nedostatek, ale dítě zkrátka jednou oočkujete a napíšete mu termín na příště. Mám rodičům volat, aby nejezdili? Jednak je to sto dětí ročně, jednak co když je odvolám a mezitím vakcína přijde?“ postěžovala si s tím, že navíc musí očkování plánovat i pro děti, které se ještě ani nenarodily, nyní až do roku 2010,“ doplnila zdravotnice.

Podle hlavního hygienika české republiky Michaela Víta by plynulé zásobování očkovací látkou Infanrix Hexa mělo být zajištěno na území ČR v horizontu max. 14 dnů. „Znovu je třeba zdůraznit, že i když je v našich podmínkách aplikováno schéma 3, 4, 5 měsíců, nemůže posun o 1 měsíc ( na dva měsíce) mezi první a druhou resp. mezi druhou a třetí dávkou jakkoliv narušit imunitní odezvu. Z řady zemí je známo schéma 2,4,6 měsíců respektive 3,5,11 měsíců, tedy dvouměsíční rozestup mezi dvěma dávkami, který byl ověřen na rozsáhlých souborech,“ uvedl Michael Vít.

Očekáváme, že na čvrtletí dostaneme vakcíny, které máme objednané, ale kdy nám je dodají, to skutečně nevíme. Bohužel vám v tuto chvíli nikdo bližší informace nepodá,“ uvedla včera referentka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje územní pracoviště Rakovník.

„„Znovu je třeba zdůraznit, že i když je v našich podmínkách aplikováno schéma 3,4,5 měsíců, nemůže posun o 1 měsíc ( na dva měsíce) mezi první a druhou respektive mezi druhou a třetí dávkou jakkoliv narušit imunitní odezvu. Z řady zemí je známo schéma 2,4,6 měsíců respektive 3,5,11 měsíců, tedy dvouměsíční rozestup mezi dvěma dávkami, který byl ověřen na rozsáhlých souborech,“ uvedl Michael Vít.

Očekáváme, že na toto čvrtletí dostaneme vakcíny, které máme objednané, ale kdy nám je dodají, to skutečně nevíme ani my. Bohužel vám v tuto chvíli nikdo bližší informace nepodá,“ uvedla včera referentka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje územní pracoviště Rakovník.

Autor: Kateřina Nič Husárová

Místo události:
24.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka TV, znalost Aj vítána. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do pracovního poměru přijmeme učitele 2. stupně - aprobace TĚLESNÁ VÝCHOVA, znalost Aj vítána. Požadujeme vysokoškolské magisterské studium dle §9 ods.2 zákona č. 563/2014 Sb. O pedagogických pracovnících v platném znění. Nabízíme plný úvazek, perspektivu, tvůrčí pedagogický kolektiv, pružnou pracovní dobu dle rozvrhu vyučování., Nabízíme: závodní stravování, penzijní připojištění., V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis na email: zskounov@iol.cz nebo volejte na tel. č. 313578888. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola kounov, okres rakovník, 270 06 Kounov u Rakovníka. Informace: Zdeňka Mixová, +420 313 578 888.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 14 900 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Obsluha rychlého občerstvení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: spolehlivost, pečlivost, odolnost vůči stresu, komunikativnost, důvěryhodnost., Náplň práce: obsluha v rychlém občerstvení, obsluha elektronické pokladny, evidence EET, práce s peněž. prostředky, obsluha platebního terminálu karet., Arabský a kurdský - bahdini jazyk výhodou., Kontakt: tel. 776062911 (9:00-19:00 hod.). Pracoviště: Rasha mardnli s.r.o. - husovo náměstí 9, Husovo náměstí, č.p. 9, 269 01 Rakovník 1. Informace: Siraj Mardnli, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté Policista/ka. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Místo výkonu práce: Rakovník, Hořesedly, Jesenice u Rakovníka, Roztoky, Nové Strašecí., Požadavky: plnoletost, bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, vzdělání ÚSO nebo ÚSV ukončené maturitní zkouškou, státní občanství ČR., Nabízíme: zajímavou a perspektivní práci příslušníka POLICIE ČR, široké uplatnění v rámci organizace, kariérní růst, možnosti studia při zaměstnání, mladý kolektiv, jistota stabilního příjmu., NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 150.000,- Kč., Mzdové ohodnocení: příjem při nástupu 21.840,-Kč. Po ukončení Základní odborné přípravy (po 1 roce) služební příjem je v rozpětí 25.490,- Kč až 28.490,-Kč., Benefity: 6 týdnů dovolené, délka prac.doby 37,5 hod/týden, pravidelná lékařská péče, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, po patnácti letech služby nárok na doživotní výsluhový příspěvek a dvoutýdenní ozdravný pobyt ročně. Další výhody podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů., Kontakt: plk. Mgr. Jiří Šiler tel.: 974 880 221 (PO-Pá 7:30-15:30 hod.), e-mail: jiri.siler@pcr.cz/ra.nabor@pcr.cz nebo osobně (Po-Pá 7:30-15:30 hod., Husovo náměstí 116, Rakovník).. Pracoviště: Krajské ředitelství policie středočeského kraje - územní odbor rakovník, Husovo náměstí, č.p. 116, 269 01 Rakovník 1. Informace: J. Šiler, +420 974 880 227.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 10 225 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Referent - sociální pracovník v oddělení sociální prevence odboru sociálně-právní ochrany dětí a sociální prevence. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10225 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: výkon komplexních činností v souladu se zákonem o sociálních službách, pomoci v hmotné nouzi a občanským zákoníkem (výkon veřejného opatrovnictví)., (Tř.11), Požadujeme: znalost práce s PC (WORD, EXCEL, internet, e-mail)., , Více informací na www.mesto-rakovnik.cz, Přihlášky do 29.6.2018.. Pracoviště: Město rakovník, Husovo náměstí, č.p. 27, 269 01 Rakovník 1. Informace: Renáta Kameníková, +420 313 259 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nejistou vodu z kohoutku je lepší převařit

PŘÍBRAMSKÁ EXHIBICE přiláká celou řadu hvězd, nejen příbramského, fotbalu. Domínik Mašek se těší na spoustu fanoušků a velkou zábavu.

Fotbalové hvězdy míří do Příbrami

Obrazem: Jarním koncertem se připojili k ZUŠ OPEN

Nové Strašecí - Včera v podvečer se v Novostrašeckém kulturním centru konal Jarní koncert Základní umělecké školy v Novém Strašecí. Tímto koncertem se ZUŠ připojila k 2. ročníku happeningu Základních uměleckých škol ZUŠ OPEN. Koncert zahájila ředitelka ZUŠ Nové Strašecí Jiřina Kinkalová a provázela jím Iva Vachková.

Rakovnická výprava přivezla z US Open dvě zlata a stříbro

Rakovník – Letošní minigolfové US Open, které bylo v severokarolínském Hendersonville velmi poznamenané přívalovými dešti a místními záplavami, nebylo pro rakovnickou rodačku Olivii Prokopovou tak příznivé, jako to loňské. Třiadvacetiletá hráčka PGC JM 20 sice opět vyhrála v kategorii žen, v absolutním pořadí ovšem obsadila „až“ jedenáctou pozici.

Derby: Kolešovice vyzvou Kněževes

Rakovnicko – Lvice z Pavlíkova sehrají v sobotu své závěrečné utkání divizní sezony. Již jisté vítězky vyzvou Baník Souš a po zápase následuje dokopná. Nové Strašecí se pokusí prodloužit třízápasovou vítěznou šňůru pod vedením nového kouče Petra Svobody. Zavidovští zase potřebují nutně zvítězit nad Klecany a uchovat si tak naději na záchranu soutěže. V nejnižší krajské soutěži je na programu derby. Poslední Lužná hostí favorizovanou Mšec. Derby se odehraje i o soutěž níž. V 23. kole okresního přeboru totiž hostí Kolešovice nedalekou Kněževes.

Deště způsobily problémy, v Zaječově až dramatické, nyní se situace zklidnila

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek odpoledne a v noci na 25. května vytrvalé deště způsobily problémy v mnoha obcích. Prakticky všude hasiči řešili zatopené sklepy, potoky vylévající se z břehů a přetékající rybníky. Pršet stále nepřestává a vyschlá půda není schopná tak vysoké srážky absorbovat, tak rychle zase odtékají a způsobují lokální povodně. V pátek se již situace zklidnila a hladiny pomalu klesají, stav hladin je však nadále bedlivě monitorovaný.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT