Celorepublikový problém se nevyhnul ani tomuto regionu. Lékaři sice posílají objednávky, ale hygienici pouze krčí rameny.
Některé ordinace mají k dispozici pár zbývajících balení, jiní lékaři už nemají očkovací dávku žádnou. Kdy dostanou další zásilku, netuší.

„Na očkovací látku hexavakcíny čekám již od minulého týdne. Doufám, že přijde včas. Očkování tohoto druhu se týká dětí od dokončeného třetího měsíce věku, které musí hexavakcínu dostat celkem třikrát, a to vždy zhruba po šesti až sedmi týdnech.
Protože se termíny očkování vybraných skupin dětí nezadržitelně blíží, je reálná hrozba, že si dítě, které dostalo pouze první dávku, nestačí vytvořit dostatečnou hladinu protilátek v krvi a celý proces by se nakonec musel zopakovat znovu,“ uvedla rakovnická lékařka pro děti a dorost Jitka Mikšovicová.

Maminky s tříměsíčními dětmi jsou informacemi z médií velmi znepokojeny. Přesto podle odborníků není stále ještě důvod k panice.
„V televizi to podávají jako nafouknutou bublinu. Osobně mám zatím deset dávek. Když se očkování o nějaký týden opozdí, není to tak strašný problém, hlavně to nesmí trvat příliš dlouho,“ uvedla rakovnická dětská lékařka Marie Rybová.

Podle svých slov objednávala zásilku čtyřiceti dávek a dostala pouze zmíněných deset. Netají se ani tím, ani kolegům nemůže vypomoci.
„Vždycky si dělám nějakou rezervu, musí na to myslet i ostatní. Jednou jsem vakcínu půjčila kolegovi a potom jsem byla škodná, protože mi chyběla,“ doplnila lékařka.

Hexavakcína je očkovací látka, skládající se z antigenu proti šesti základním nemocem (tetanu, dávivému kašli, záškrtu a invazivním onemocněním vyvolaným bakterií Haemophil influenzae b, proti virové hepatitidě typu B a dětské obrně.
Jedná se o povinné očkování a pediatři mohou rodičům pouze vysvětlovat, že vakcína zkrátka není. Je to celorepublikový problém a Rakovnicko není výjimkou.
Jak se bude situace řešit dál? Variantním řešením je změna očkovacího schematu, tedy prodloužení intervalů mezi podáním jednotlivých očkovacích dávek.

Toto doporučení vydala Vakcinologická společnost České republiky. Po dohodě s pediatry se další děti zatím nerozočkovávají.„Potíž je tehdy, pokud kvůli nemoci mělo dítě interval mezi očkováními už jednou prodloužený, teď se to protáhne znovu kvůli nedostatku vakcíny a výsledkem je, že se bude muset očkovat znovu,“ postěžovala jedna ze zdravotních sester.

„Maminky k nám kvůli očkování jedou kdoví odkud a na místě jim řekneme, že vakcína není. Mohou vědět, že je jí nedostatek, ale dítě zkrátka jednou oočkujete a napíšete mu termín na příště. Mám rodičům volat, aby nejezdili? Jednak je to sto dětí ročně, jednak co když je odvolám a mezitím vakcína přijde?“ postěžovala si s tím, že navíc musí očkování plánovat i pro děti, které se ještě ani nenarodily, nyní až do roku 2010,“ doplnila zdravotnice.

Podle hlavního hygienika české republiky Michaela Víta by plynulé zásobování očkovací látkou Infanrix Hexa mělo být zajištěno na území ČR v horizontu max. 14 dnů. „Znovu je třeba zdůraznit, že i když je v našich podmínkách aplikováno schéma 3, 4, 5 měsíců, nemůže posun o 1 měsíc ( na dva měsíce) mezi první a druhou resp. mezi druhou a třetí dávkou jakkoliv narušit imunitní odezvu. Z řady zemí je známo schéma 2,4,6 měsíců respektive 3,5,11 měsíců, tedy dvouměsíční rozestup mezi dvěma dávkami, který byl ověřen na rozsáhlých souborech,“ uvedl Michael Vít.

Očekáváme, že na čvrtletí dostaneme vakcíny, které máme objednané, ale kdy nám je dodají, to skutečně nevíme. Bohužel vám v tuto chvíli nikdo bližší informace nepodá,“ uvedla včera referentka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje územní pracoviště Rakovník.

„„Znovu je třeba zdůraznit, že i když je v našich podmínkách aplikováno schéma 3,4,5 měsíců, nemůže posun o 1 měsíc ( na dva měsíce) mezi první a druhou respektive mezi druhou a třetí dávkou jakkoliv narušit imunitní odezvu. Z řady zemí je známo schéma 2,4,6 měsíců respektive 3,5,11 měsíců, tedy dvouměsíční rozestup mezi dvěma dávkami, který byl ověřen na rozsáhlých souborech,“ uvedl Michael Vít.

Očekáváme, že na toto čvrtletí dostaneme vakcíny, které máme objednané, ale kdy nám je dodají, to skutečně nevíme ani my. Bohužel vám v tuto chvíli nikdo bližší informace nepodá,“ uvedla včera referentka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje územní pracoviště Rakovník.