S informací přišla sama škola, když na svůj oficiální facebookový profil napsala: „Emanuel Vambera potvrzen do funkce ředitele MOA. Radou Středočeského kraje byl na základě doporučení výběrového řízení potvrzen do funkce ředitele Masarykovy obchodní akademie Rakovník od 1. února 2018.“

Stejná zpráva je také uvedena v zápisu z jednání krajské rady, která o Vamberově schválení jednoznačně rozhodla 27. listopadu. Rakovničané, kteří tuto informaci zaregistrovali, to považují za dobrou zprávu.

Jenže všechno je zatím jenom možná. Že se celá věc ještě může otočit, připouští i sám Vambera.

„Jedna věc je schválení a druhá věc je jmenování. Asi tak na 90 nebo 80 procent je možné to schválení brát vážně, ale stát se opravdu může cokoliv. A já teď v ruce zatím nemám nic,“ vyjádřil se nynější zástupce ředitelky.

Ilustrační foto.
Jízdu vlakem ve špičce zkomplikovala nehoda v centru Prahy

Vše totiž závisí na kraji, který si do posledního dne letošního roku ponechal lhůtu pro udělení jmenovacího dekretu, za který zodpovídá radní pro oblast školství Zdeněk Seidl. A dokud Vambera dekret neobdrží, nechce zkrátka spekulovat. „Dokud to nebudu mít černé na bílém, nebo telefonicky potvrzené, tak jsou to jen domněnky. Nechci předjímat, kdyby se náhodou něco stalo,“ dodal.

A jak se tedy tváří na to, že informaci veřejnosti předala škola na sociálních sítích? „To, že se to prezentovalo na oficiálním facebookovém profilu školy, to už je věc druhá. Nikdo se mě před uveřejněním té informace nezeptal, byť je pravda, že je veřejně přístupná. Já sám jsem tuto věc nikde neprezentoval, nepouštěl ji ven, ani ji jinak nekomentoval,“ uvedl Emanuel Vambera pro Rakovnický deník s tím, že po jmenování se médiím rád vyjádří.

Ilustrační foto.
V okresním derby dominovalo déčko KST Rakovník

Připomeňme, že od července má školní správu sociální sítě Facebook na starosti vyučující Miroslav Koloc. Ten na dotaz, jak se k němu informace o schválení Vambery coby budoucího ředitele školy dostala, uvedl: „Dozvěděl jsem se to stejně jako ostatní zaměstnanci školy na provozní poradě. Přiznám se, že v zápisu jsem to nedohledával, ale myslím si, že to není nic tajného. Naopak, podle mého je to zpráva, na kterou lidi čekali a podle jejich ohlasů na stránce to chválí. Nevidím v tom žádný problém.“

Předání podepsaného jmenovacího dekretu by však už měla být pouze oficialita. S největší pravděpodobností se tak MOA dočká nového ředitele, a situace na škole se vrátí zpět do vyjetých kolejí.

Právě na ředitelském postu se totiž od léta doslova točila židle. Po desítkách let, kdy školu vedl Miloslav Blecha, přišla změna v podobě nástupu Radky Soukupové. Ta byla ve funkci necelé dva roky. Svou rezignaci na vedoucí post oznámila letos 10. srpna. Tedy téměř dva měsíce poté, co nejen studenti školy v ulicích města protestovali proti tomu, jak školu vedla.

Současně školu řídí Veronika Benešová, která byla krajským úřadem, zřizovatelem školy, pověřená jejím vedením. A to právě do doby, než se rozhodne o novém řediteli.
Všichni ředitelští adepti se mohli přihlásit do konkurzu s mezním termínem 15. září. Jediným, kdo přihlášku podal, byl právě Emanuel Vambera. Přihlášku pro výběrové řízení podával už podruhé za dva roky.

Napoprvé to totiž nevyšlo. Konkurz na ředitele vyhlášený v červenci 2015 sice vyhrál, na post ředitelky ale byla z rozhodnutí kraje dosazena Radka Soukupová. Letos v červnu od ní, kromě jiných, dostal Emanuel Vambera výpověď pro nadbytečnost. Ještě než však stačila uplynout dvouměsíční výpovědní lhůta, situace na škole se opět změnila. Podle mínění současných vyučujících, studentů i veřejnosti, rozhodně k lepšímu.

Ilustrační foto.
Hledá se lupič světel za tisíce. Ukradl je ze školy