Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se na Husově náměstí v Rakovníku mělo uskutečnit v neděli 28. listopadu od 16 hodin. Počítalo s vystoupením děti mateřinky Klicperova a rakovnické ZUŠky, zahrát měl i Milan Zimmerman s Hradním duem. „Vzhledem k neustále se zhoršující situaci se šířením viru jsme se rozhodli zrušit tradiční rozsvícení vánočního stromu s programem. Nedokážeme odhadnout, zda by dorazilo na náměstí do tisíce lidí, navíc by museli dodržovat rozestupy a museli bychom je vyzývat k respirátorům. Proto jsme se nakonec rozhodli tak, jako většina měst v republice,“ vysvětlila mluvčí radnice Kateřina Hradilová.

Vánoční strom se tedy rozsvítí bez veřejnosti během víkendu. Zatím není jasné, zda se uskuteční také tradiční Mikuláš a Krampus show „Pravděpodobně to dopadne stejně, uvidíme příští týden. Ale pochybuji, že by se situace nějak zlepšila,“ pronesla mluvčí.

Areál Masarykovy nemocnice v Rakovníku.
Rakovnická nemocnice péči neomezuje. Hospitalizováno je jedenáct pacientů

Na Komenského náměstí v Novém Strašecí měl být doprovodný program k rozsvícení vánočního stromku ještě bohatší. Vedle několika tanečních a hudebních vystoupení a pohádky měl být součástí i vánoční jarmark. Nakonec se uskuteční pouze koledování od 17:30 a o půl hodiny později se vánoční strom rozsvítí.

Naopak 12. ročník Vánočního jarmarku na dvoře rakovnické Základní umělecké školy se ve čtvrtek od 12:30 bude konat v plném rozsahu. „Přemýšlela jsem o tom do pondělní půlnoci. Lidé jsou venku, což není zakázané. I na jiných místech se vánoční trhy neruší, tak jsem si řekla, že když se konají demonstrace a nikdo nemá respirátor, proč bychom to nemohli uskutečnit, když se na to děti pečlivě připravovaly. I neziskovky budou mít opět svoje stánky,“ sdělila ředitelka školy Libuše Podaná.

Slavnostní zahájení tradiční vánoční výstavy v rakovnické roubence.
OBRAZEM: Rakovnická roubenka ožila vánoční atmosférou

Ve třetím městě okresu, Jesenici, zatím se sobotním rozsvícením vánočního stromu s Hradním duem a vystoupením dětí z místní mateřinky také počítají. Začíná se v 17:30. Stejně jako třeba ve Mšeckých Žehrovicích, kde bude nedělní rozsvícení vánočního stromku spojeno s mikulášskou nadílkou. „Nechci akci rušit, pokud nepřijde stopka shora. Na přítomnost viru si musíme zvyknout a sázíme na základní duševní výbavu místních,“ pronesla starostka Romana Metelková.

S adventními akcemi zatím počítá i rakovnická knihovna, která plánuje hned tři. V úterý 14. prosince Adventní svícení, o dva dny později jarmark Pohodu v Brance a v sobotu Rakovnické nadělení. „Zatím s akcemi počítáme. Na konci příštího týdne se definitivně rozhodne, ale rádi bychom je uspořádali,“ dodala ředitelka knihovny Milena Křikavová.