Karlíčku, bylo to dobrý!

K vaření ji pochopitelně přivedli rodiče. Už jako malá holčička pozorovala, co se všechno na plotně děje, především o posvícení, kdy se v Nezabudicích vařilo, smažilo a peklo ostošest.

Marie Konopásková dodala: „Ovšem specifickou přípravu zvěřiny mě naučil tatínek. Ten své umění zase získal od hradní kuchařky, staré paní Zajícové z Křivoklátu. Jeho zvěřinové omáčky byly v dobrém slova smyslu natolik pověstné, že se k nám na ně sjížděli tatínkovi kamarádi, milovníci myslivosti a dobré kuchyně. Třeba lékaři Donner a Syrový. Maminka k výborné omáčce dodala knedlíky a mohlo se debužírovat. Všichni se dobře najedli, poseděli a popovídali si o zvěři, lese a myslivosti. To jsem si vždycky někde sedla poblíž v koutku a poslouchala. Byly to moc hezké chvilky. Když pak tatínkovi přátelé odjížděli, nezapomněli na adresu tatínkovy kuchyně říci: Karlíčku, bylo to dobrý!“

Recept na excelentní zvěřinovou svíčkovou je tajným rodinným receptem, který má cenu zlata. Je tedy pochopitelné, že si jej Marie Konopásková chce nechat pro sebe. „Těžko říci, kolikrát jsem tuhle svíčkovou za svůj život připravovala. Nesčetněkrát, ale je třeba zdůraznit, že ji podávám jen k opravdu výjimečným příležitostem jako jsou Velikonoce, Vánoce či narozeniny a sešlosti v rodině. Recept vám opravdu nemohu prozradit, ale na báječné chuti téhle svíčkové se určitě promítá i to, že ji připravuji s láskou. Vyrostla jsem v křivoklátských lesích a u nás v rodině bylo a je mnoho myslivců. I můj manžel jím je. Věřím pevně tomu, že bez lásky k myslivosti by tahle svíčková tak dobrá nebyla. To prostě k tomuto jídlu patří,“ konstatovala Marie Konopásková.

Samostatnou kapitolu v životě Marie Konopáskové zaujímá pečení dortů, dezertů a jiných sladkostí. K tomu se dostala až mnohem později. V době, kdy se jí narodily děti. Hodně receptů nasbírala v době, kdy pracovala jako prodavačka dámské obuvi v Rakovníku. „Když měla některá z kolegyň svátek nebo narozeniny, tak se to pochopitelně muselo oslavit. Tehdy každá z nás něco chutného napekla, no a když nám to chutnalo, tak jsme si navzájem vyměňovaly recepty,“ zavzpomínala Marie Konopásková.

Vaření a pečení ji tedy baví celý život. Sbírá všechny možné zajímavé kuchařky a hledá v nich inspiraci. Nebojí se ale ani experimentovat. „Také odebírám časopis Gurmán. Ten je bezvadný. Nedávno jsem tam viděla fotku jahodového dezertu panna cotta. No pak jsme přijeli s manželem a vnučkami do Hořovic a tam ho měli v jedné z místních cukráren. Tak jsme s děvčaty zajásaly a daly si ho. Byl vynikající,“ konstatovala Marie Konopásková.

Nejvíce času na vaření a pečení má až teď v důchodu. Nejraději peče dorty pro vnučky, které se na ně vždycky moc těší. „Sotva přijedou, už se ptají, jestli už mám napečeno. Z toho mám největší radost,“ zdůraznila Marie Konopásková.

Pusinky

Největší úspěch vždy měly sněhové pusinky: čtyři vaječné bílky, půl lžíce octa a 250 gramů cukru krupice. Bílky s octem ušleháme do tuha a po lžících přidáváme cukr. Hmotou na pusinky naplníme stříkací sáček. Plech si vyložíme papírem na pečení a na něj nastříkáme dortíčky, na které se může dát ovoce a šlehačka. Nebo uděláme jen pusinky. Ty pak v troubě sušíme při 100 stupních asi hodinu až dvě hodiny.

Dieta

„Prvním 'kritikem' mého vaření je samozřejmě můj manžel. Mám radost, když mu chutná. Ovšem s důchodovým věkem přicházejí různé nemoci, a tak musím většinou vařit dietně. Snažím se ale, aby i tato jídla vypadala dobře, byla levná, ale chutná,“ dodala Marie Konopásková s tím, že přivítala například recepty týkající se dietních jídel, které lze najít i v Rakovnickém deníku. „Přiznávám, že ale v tomto případě hledám recepty, ve kterých jsou suroviny, na které jsme zvyklí.

V tomto experimentuji jen nerada,“ uvedla Marie Konopásková. Velkou výhodou je pro paní Konopáskovou ten fakt, že má zahrádku, na které si mnoho surovin může vypěstovat: zeleninu, ovoce, ale i bylinky: petrželku, celer, bazalku, tymián, oregáno…

Francouzský steak

Dalším oblíbeným, ovšem méně dietním receptem je v rodině například francouzský steak: Připravíme si čtyři roštěnky, pokud možno z mladého hovězího kusu, sůl, dvě lžíce drceného pepře nebo celého naloženého pepře, lžíce oleje, jednu cibuli, dvě lžíce másla a lžíci koňaku. Roštěnky se naklepou, vtlučeme do nich pepř, osolíme je. Prudce je opečeme na oleji, tři minuty po každé straně. Pak je vyjmeme a ve výpeku osmažíme jemně nakrájenou cibulku.

Pak se na pánev vrátí zpět maso. Nakonec se maso polije koňakem. Vše se zapálí. Koňak částečně vyhoří. Oheň se sfoukne a přidá se špetka másla. Přílohu zvolíme dle naší chuti.

Recept na sváteční dort

Co potřebujeme:

3 vajíčka, 2 lžíce horké vody, 21gramů polohrubé mouky, prášek do pečiva, vanilkový cukr, citronová kůra, 15 dkg cukru krupice

Příprava:

Bílky našleháme zvlášť, žloutky s horkou vodou také našleháme zvlášť. Dále všleháme 15 dkg cukru krupice. Jako poslední lehoučce přidáváme bílky a mouku. Korpus dáme do trouby předehřáté na 150 či 160 stupňů asi na 35 až 40 minut.

Krém: Připravíme si klasický pudink. Ušleháme jeden a půl másla a 15 dkg cukru, přidáme trochu rumu. Vmícháme do pudinku.A ještě dva recepty na závěr.

Estragonový ocet

1 litr octa, dvě lodyhy estragonu, jednu až dvě pálivé papriky nebo čili papričky, jednu cibuli. Do octa dáme pokrájený estragon, papriky, na kousky pokrájené cibule. Po čtrnácti dnech vše přecedíme a ocet užíváme do salátů a majonéz.

Mátový likér

A pokud nám něco z jídla nesedne: Tři lžíce čerstvých řezaných listů máty peprné, 3/4litru vodky, 200 g cukru ve čtvrt litru vody. Listy máty dáme do lahve s vodkou, dobře uzavřeme a necháme stát tři týdny na světle. Pak scedíme s vychladlým cukrovým sirupem, který si připravíme svařením cukru s vodou. Užíváme likérovou skleničku při zažívacích potížích.