Právě ten uspořádal ve šlovickém mlýně oslavu sto padesátého výročí narození slavného českého vynálezce a také podnikatele Emila Kolbena. Té se zúčastnil, jak již bylo řečeno, jeho vnuk Jindřich Kolben (86 let) se svojí manželkou a také rodinou. Přání Jindřicha Kolbena je prosté – chce, aby se český průmysl vrátil mezi světovou špičku. Kromě rodiny Kolbenů se oslavy zúčastnili také přední představitelé vědecko – kulturní společnosti v České republice.

Mlynář Petr Čech se svojí manželkou Kateřinou přichystal velkolepou oslavu na počest narození slavného vynálezce Emila Kolbena.
Ptáte se, jak je spjatý Emil Kolben s Čechovým mlýnem? Odpověď je velmi jednoduchá. Dědeček mlynáře Petra Čecha spolupracoval s Emilem Kolbenem na výstavbě tohoto mlýna ve Šlovicích.

Ačkoliv o zajímavé vyprávění nebyla během oslav nouze, především se pak vzpomínalo na historii ČKD (Českomoravská – Kolben – Daněk) a všichni se netrpělivě těšili na vnuka Emila Kolbena Jindřicha. Ten převzal za svoji práci pro český průmysl řadu ocenění.

„Můj pracovní život již prakticky skončil a mohu tato ocenění brát jako vzpomínku na svůj život, který jsem ve veliké míře věnoval práci. Vždy jsem se považoval za muže průmyslu, jelikož jsem měl tak slavného dědečka, jenž průmysl v Česku vytvořil," řekl všem zúčastněným Jindřich Kolben. Vnuk slavného vynálezce si v projevu posteskl nad současnou situací v průmyslovém odvětví a sdělil své přání: „Velice jsem stále litoval, že dnešní doba způsobila úbytek všech průmyslových snah. Přál bych si, aby všichni slavní lidé si vzali veškerá díla za svoji povinnost, aby mohl průmysl znovu vzkvétat mezi ostatními průmyslovými národy."

Během oslav Petr Čech také poukázal na kauzy zdejších úředníků, jenž mu znepříjemňují život. Nakonec mu však daly zapravdu nejvyšší orgány v této zemi – samotné vedení ministerstva (Rakovnický deník vždy informoval, pozn. red.). Ve své řeči zmínil ještě dvě osoby, které mu pomáhají. Jednou z nich je nadaný mladý muž David Kozler. Právě ten je veliký nadšenec šlovického mlýna a s mlynářem spolupracuje několik let. Ten si jeho práci nemůže vynachválit. Soutěže „Tvoje vlast v srdci Evropy – poznej ji a chraň", která motivuje občany České republiky a především mladou generaci k větší péči o naše kulturní dědictví i historické tradice, vyhrál David Kozler se svojí prací právě o mlýně ve Šlovicích.

„Jsem především velmi rád, že mohu pomoci s propagací šlovického mlýna, který si to zaslouží. Pan Čech je velký nadšenec. Svůj mlýn a malou vodní elektrárnu má velmi rád a tudíž mi ochotně poskytuje všechny potřebné materiály," řekl tehdy v rozhovoru pro Rakovnický deník David Kozler.  Poté poděkoval také senátoru Marcelu Chládkovi. Právě on se podle jeho slov postavil na jeho stranu v době, kdy ostatní politici a úředníci se od něj odvraceli. „Komu čest, tomu čest," dodal mlynář Čech.

„Chtěl bych spíše poděkovat panu otci, panu mlynáři, protože kdyby nevytrval v těchto bojích, tak dnes tato oslava není, není zde ani tento mlýn a vše kolem něj. Jsem hrdý na to, že tato památka je zde na Rakovnicku," dodal Chládek. Kromě vyprávění, nejrůznějších představení měli návštěvníci možnost prohlédnout si elektroskanzen, jeho muzeum, okolí a dozvědět se další zajímavosti a jednotlivé „perličky" z dějin od mlynáře Petra Čecha.