Někteří své ratolesti do cíle doslova dovlekli, či donesli, ale v této kategorii je to ještě dovoleno. Mnozí z nich to ale ani nepotřebovali a do cíle běželi za mohutného povzbuzování diváků. V nejmladší kategorii na padesát metrů běželo letos dvanáct závodníků. Chlapci a dívky do šesti let už zdolali sto metrů, do devíti let tři sta metrů, do dvanácti let osm set metrů a do patnácti let tisíc pět set metrů. V těchto kategoriích už běžci bojovali v pravém sportovním duchu a podávali krásné výkony.

Hlavní závod vytrvalců, mužů a žen nad 19 let na osm tisíc sedm set metrů, je dokonce zařazen do Poháru vytrvalců Rakovnicka a Kladenska. Ve dvou nejmladších kategoriích do tří a nad tři roky startovaly Laura a Gita Kočárkovy z Křivoklátu. „Moc se na závod těším. Doma jsme už běhaly. Laura se trochu bojí a poběží mezi nejmenšími," řekla před startem Gita. Obě dívky mají doma pěkný příklad. Jejich maminka Kristýna už běhala jako dítě. Takže do Václav jezdí už asi patnáct let. „Běhala jsem od třístovky až po nejdelší trasy," vzpomínala Kristýna Kočárková.

Mezi nejlákavější závody patří bezesporu štafeta smíšených desetičlenných družstev o Putovní pohár starosty obce Václavy. Tady už o pivo šlo. Zúčastnila se družstva z Krupé, Václav, Řeřich a Zavidova. Běžci vybíhali na stometrovou trať. To by možná nebylo nic zvláštního. Ale než předali štafetový kolík dalšímu, museli vypít co nejrychleji pivo, ženy malé a muži velké. A to není, pokud jste zadýchaní, nic jednoduchého. „Tady jsme museli trochu poupravit pravidla. Ženy totiž pijí malé pivo a muži velké. Ze Zavidova přijelo družstvo s 5 ženami. Ty malá piva dokázaly vypít rychleji než muži velká, takže byly ve výhodě. Proto jsme určili, že družstvo musí vypít nejméně sedm velkých piv a tři malá," upozorňoval za organizátory Jaroslav Nachtigal.

Kromě nejlepších běžeckých výkonů se oceňuje také krása. Porota vybírá Miss Malé pivo, nejsympatičtější dívku z nejmenších kategorií, a to každý rok z jiné. Tentokrát titul, korunku a šerpu získala Markétka Bartůšková ze Senomat. Další cenou je Miss Pivní skautka, tu dostala Jana Zímová z MK Kladno.
Další cena už vůbec nesouvisí s během, ale s jídlem. Ocenění získává také největší jedlík. Ne že by spolu pánové přímo soupeřili na čas, ale kuchař každému tak nějak počítá, kolik si vyzvedl jitrnic a dalších pochoutek z domácí zabijačky. Tentokrát to byl Miroslav Kounovský z Křivoklátu.

Sportovní klání doplnil i další program, takže si ve Václavech vybere opravdu každý. Opět tu měli sraz majitelé historických aut a motorek. Vystoupili mažoretky a orientální tanečnice Sokola Rakovník, Ladislav Špáňa tu předvedl rodeo. Na všechny čekala bohatá tombola. Kdo toho ještě neměl dost, mohl se veselit v Kačabáru na taneční zábavě se skupinou Nejdem.

Není divu, že nabitý program přilákal velké množství návštěvníků. Letošní účast byla jedna z největších. Do Václav už za ta léta jezdí celé rodiny. Někdo běhá, někdo dělá doprovod.
„Pokaždé máme na domácí zabijačku dvě prasata. Klobás bylo sto šedesát a úplně všechno se snědlo. Zmizely rohlíky, knedlíky i chleba. Zajistili jsme sponzorsky dětem čtyři sudy limonád a dospělým čtyři sudy piva, vše se vypilo," popisoval Jaroslav Nachtigal.

Běh přátel piva, dnes už akce s tradicí, se začal běhat před šestadvaceti lety. První ročník byl nultý a odstartoval ho vlastně nápad a sázka v hospodě, zda ještě pánové dokážou něco uběhnout. S organizací dalších ročníků poradil Láďa Pilík a tradice byla na světě. Dnes ji pořádají hlavně dobrovolní hasiči z Václav za podpory obecního úřadu. Pomáhají kamarádi a známí z okolních obcí. Při jejich akcích jim zase pomohou Václavští.

„Akci podporuje celá řada sponzorů, bez kterých by to nešlo. Za to bych jim chtěl poděkovat, stejně jako všem ostatním, kteří nám pomáhají," řekl Jaroslav Nachtigal. Krásnou cenou je například velký keramický džbán na pivo z Kožlan. Letos ho dostali běžci naposledy, protože firma v Kožlanech končí. Ale pořadatelé už mají kontakty jinde. Výtěžek z akce poslouží na pořádání dalšího ročníku. Ten letošní bude připomínat „placka" s velkou pětadvacítkou. Rozdalo se jich pět set kusů.