Náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek ČTK řekl, že zubaři budou zkušebně ordinovat každou sobotu. Po tříměsíční zkušební době se rozhodne o tom, jestli bude pohotovost fungovat celý víkend.

Kraj podle Chládka již zajistil pojištění lékařů a zařízení, určil vedoucího lékaře i nutné povolení od hygienické stanice. Posledním krokem k otevření pohotovosti je prý schválení registrace zařízení, které by podle Chládka mělo být připraveno v nejbližší době.

„Domluvili jsme se se zubaři, že provoz zahájíme o sobotách. Po maximálně tříměsíční zkušební době bychom chtěli službu vyhodnotit. Chceme docílit, aby fungovala během celého víkendu. Pokud bude využívaná, tak se do budoucna nebráníme ani tomu, aby zubaři přijímali akutní případy i o pracovních dnech,“ uvedl Chládek.

Pohotovost se v nemocnici bude nacházet ve stejném oddělení jako středočeská záchranná služba, pod níž rovněž bude zařízení spadat. Místnost, kde bude ordinace, má kraj v pronájmu. Za vybavení zařízení kraj podle Chládka zaplatil 200 tisíc korun. „Pronájem ani vybavení není až tak nákladné. Například křeslo už bylo majetkem kraje dřív,“ uvedl Chládek.

Zubní pohotovost v Rakovníku fungovala do roku 2004. Podle Chládka ji pak zrušili samotní zubaři, jelikož prý nevydělávala. Pacienti tak museli s urgentními případy jezdit do Prahy a později do Kladna. „Kraj nepočítá, že by měla vydělávat. Naopak počítáme i s tím, že budeme toto zařízení dotovat,“ dodal Chládek.

Zároveň nevyloučil možnost, že by se pohotovost v budoucnosti ze soukromého areálu přesunula do krajského. „Máme alternativu, jelikož má kraj v Rakovníku několik budov, kde by mohl být komplex více lékařských služeb, včetně třeba pohotovostní výdejny léků,“ dodal.