VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoce na hradě obohatí příjezd českého a římského krále Václava IV.

Křivoklát – O Velkém pátku začíná na středověkém hradě Křivoklátě tradiční oslava Velikonoc a jara a zároveň oficiální zahájení návštěvnické sezóny 2016.

10.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Hana Jančovičová

Po celý prodloužený víkend, tedy 25., 26. a 27. března, bude křivoklátský hrad patřit pověstnému jarmarku i programu muzikantů, kejklířů, komediantů a šermířů. Královské Velikonoce v letošním roce připomenou lucemburské oslavy. Kastelán hradu Petr Slabý upozornil: „Tradiční jarní akce, která každoročně přiláká několik tisíc lidí, nabídne letos kromě obvyklého jarmarečního povyražení také nové motivy v programu. Asi největší novinkou bude příjezd českého a římského krále Václava IV. s královnou a doprovodem."
Setkat se s ním bude možné v sobotu i v neděli při mimořádné audienci v Královském sále hradu a pak také na nádvoří. „Ani letos nebude chybět záplava velikonočního a jiného řemeslného zboží, dobrot a laskomin, jaké si jen umíte představit. Najdete je na velkém hradním nádvoří. Několik desítek stánků se jako obvykle rozloží na venkovní ploše i ve vnitřních prostorách," popsal Petr Slabý.

Vůně omámí děti i dospělé, tradiční zboží a řemesla poskytnou inspiraci děvčatům, hospodyňkám i mládencům. „Děti si budou moci v dílnách vyzkoušet některé dovednosti spojené s Velikonocemi," slibuje Petr Slabý. Podle kastelána hradu Mgr. Petra Slabého poběží doprovodný kulturní program denně od desáté hodiny ranní do páté hodiny odpolední a bude, jak jsme již naznačili, bohatý.
Na svoje si přijdou děti i dospělí, ženy i muži, Češi i cizozemci.

Účinkovat budou staří známí i nové objevy naší scény. Křivoklátský flašinetář, staropražská kapela Třehusk, kejklíř Vojta Vrtek, vokální kvarteto Laurus, gotická kapela Grál, královští pozounéři z Pardubic, Komedianti na káře, kejklíř Tomáš Vlček a šermířská skupina Gladius.
V sobotu 26. a v neděli 27. března přijede na svůj hrad král římský, po všechny časy rozmnožitel říše a z boží vůle král český Václav IV. a s ním jeho družina a dvořané.Na hrad dorazí vždy ve 13 hodin.„V průvodu za králem mohou jít všichni, kteří se ve věrohodném gotickém kostýmu dostaví nejpozději do půl jedné na seřadiště v Amalíně u rybníka. Ti pak vstoupí s průvodem až na velké hradní nádvoří zdarma," upozornil Petr Slabý s tím, že po oba dny také panovník ve 14 hodin poskytne slyšení v Královském sále, na němž svolí, aby komnaty hradu mohl purkrabí a jeho pomocníci ukazovat návštěvníkům po celou zbývající část sezóny. „Na tuto audienci je nutno si zakoupit zvláštní vstupenku v pokladně hradu," dodává kastelán.

Není bez zajímavosti, že v roli Václava IV. se představí bývalý křivoklátský kastelán a zástupce kastelána Karlštejna, Lukáš Kunst a v rolích purkrabích okolních hradů současní kasteláni Karlštejna (Jaromír Kubů), Točníku (Petr Zemánek), Krakovce (Jiří Sobek) a Křivoklátu.
V sobotu 26. a v neděli 27. března přijede do Křivoklátu speciální historický vlak tažený parní lokomotivou „Bulík". Ten vyjíždí z Prahy – Smíchova v 9.40 hodin a zpět z Křivoklátu odjíždí v 15.50 hodin.Cestující tohoto vlaku mohou pohodlně spatřit vše důležité z programu včetně královského průvodu a audience a navíc získávají 20% slevu na vstupné z ceny prohlídky hradu. Vstupenka na prohlídku hradu platí zároveň jako vstupenka na jarmark!! Vstupenka na jarmark platí po celý den, cena je 70 korun – plná, 50 korun – snížená, vstupné do hradu dle prohlídkového okruhu obvyklé, vstupenka na prohlídku hradu je zároveň vstupenkou na jarmark s doprovodným programem a držitelé obousměrné jízdenky z nostalgického vlaku na ni mají 20% slevu. Vstupenka na audienci v Královském sále má jednotnou cenu 50 korun a je možno si ji zamluvit v našem rezervačním systému hradu Křivoklátu. Kastelán Petr Slabý však upozorňuje, že kapacita je omezená.

Ještě připomeňme, že hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.

Křivoklát byl několikrát těžce poškozen požárem. Stal se obávaným vězením a jeho význam prudce poklesl. Romantismus 19. století a zejména majitelé hradu Fürstenberkové, kteří hrad drželi až do roku 1929, přivedli hrad k záchraně jeho restaurováním.

Nádherná hradní kaple, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji, monumentální velká věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem, hejtmanství s příležitostnými výstavami, to vše a ještě mnohem více je hrad Křivoklát, národní kulturní památka.

Autor: Jana Elznicová

10.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr od 13.8.2018 do 30.4.2018 nebo na dobu neurčitou., Náplň práce: obsluha linky na výrobu chmelových granulí, výhodou praxe na VZV - není podmínkou. Občasná manipulace s 50 kg chmelovými žoky. Nutný zdravotní průkaz a lékařská prohlídka bez zdravotního omezení., Nabízíme: stravenky nebo příspěvek na stravování, prosinec - vánoční prémie, duben - jarní prémie., Kontakt: tel. 777738580 (Po-Pá 8:00-15:00 hod.) nebo e mailem tomas.ziman@hop.cz. Pracoviště: Top hop spol. s r.o. - pracoviště, 270 04 Hořesedly. Informace: Tomáš Ziman, +420 777 738 580.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 25 000 Kč

Přepážkoví konzultanti v pojišťovnách Klientský pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Chcete od zaměstnavatele dostávat co nejvíce benefitů a výhod? Máte rádi obchod, lidi a komunikace s nimi? Tak právě Vás hledáme a těšíme se na každého z vás., Co by bylo dobré umět? , Komunikovat s lidmi, být proaktivní a mít obchodní dovednosti, mít příjemné vystupování, pozitivní vztah k lidem., O čem tato pozice je?, Klientský pracovník, který má na starost hlavně příchozí klientelu, aktivní vytváření vztahu s klienty a péče o klienty ČSOB, aktivní nabídka a prodej produktů skupiny ČSOB jako například kreditní karty nebo otevření účtu, plnění obchodních výsledků a plánů, zajišťování poradenských služeb v oblasti bezhotovostních a hotovostních operací, na některých pobočkách se může pracovat i s pokladní hotovostí., Proč pracovat právě u nás? , Budete pracovat v příjemném a moderním pracovním prostředí, Vaše práce bude mít smysl a vaše dobré nápady se u nás skutečně realizují, oceňujeme spolupráci založenou na vzájemné důvěře, vstřícnosti a náročnosti, získáte prostor, zázemí a impulz pro Váš odborný i osobní růst, pro své zaměstnance pořádáme společenské a sportovní aktivity (např. celobankovní sportovní hry), navíc podporujeme sportovně společenská týmová setkání poboček a útvarů banky, máme unikátní program pro rodiče ČSOB - možnost práce na částečný úvazek během rodičovské dovolené, pořádáme i dobrovolnické dny, A co benefity?, Kromě standardních jako 5 týdnů dovolené, stravenky, příspěvky na životní a penzijní připojištění máme ještě navíc, 3 dny zdravotního volna, bohatou cafeterii, zvýhodněné produkty banky, mobilní neomezené volání s internetem za bezkonkurenčních podmínek, možnosti kariérního růstu, velmi propracovaný vzdělávací systém, velké množství slev u smluvních partnerů, motivační soutěže s finančním ohodnocením, Co na to říkáte? Půjdete do toho s námi? Pokud ano, přihlaste se a my se vám ozveme, co nejdříve. , Těšíme se na vás, Kontakt: e-mailem kpomyjova@csob.cz. Pracoviště: Československá obchodní banka, a.s. - pobočka rakovník, Husovo náměstí, č.p. 17, 269 01 Rakovník 1. Informace: Klára Pomyjová, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Šička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na dobu 1 roku s možností prodloužení. Možnost pracovat z domova. Možnost zkráceného úvazku dle dohody., Zaměstnanecké výhody: stravenky. Pracoviště: Rostislav kleveta - pracoviště, Husova, č.p. 840, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Rostislav Kleveta, +420 603 475 372.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 30 000 Kč

Obsluha zařízení na hutní zpracování kovů (obsluha pecí a konvertorů) Metalurg, vedoucí střediska kalírny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zaměstnance na pozici Metalurga, vedoucího střediska kalírny. , Náplň práce:, - samostatné řešení technologie výroby a normování práce při tepelném a chemicko-tepelném zpracování, - řídí činnost střediska, stanovuje úkoly, zodpovídá za dodržování zásad BOZP, PO a dodržování systému jakosti, - zabezpečuje řízení tech. dokumentace, včetně návodek tepelného zpracování, - spolupracuje se svařovacím technologem při optimalizaci procesu svařování. Pracoviště: Permon s.r.o., 270 23 Křivoklát. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PATNÁCT ZÓN. Nové tarify, které schválili pražští radní, počítají s 11 pásmy a čtyřmi pražskými zónami Pražské integrované dopravy.

Jedna jízdenka, dva kraje. Pražská integrovaná doprava rozšíří pásma

České pozemní hokejistky do 18 let, i s rakovnickou pěticí Hanzlová, Jerijová, Somolová, Bašová a Steidová, získaly na domácím mistrovství Evropy bronzové medaile, když v boji o třetí místo porazily Rakousko 1:0.
12

Pozemní hokejistky získaly evropský bronz

Dlouhé zatmění Měsíce uvidí lidé jednou za život

Střední Čechy – Na jedinečnou podívanou, kterou v pátek nabídne obloha, s předstihem upozorňují – a současně zvou k návštěvě v rámci pozorování pro veřejnost – astronomové z hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově na Praze-východ. S upozorněním, že 27. července nastane úplné zatmění Měsíce, jaké lze pozorovat skutečně jen jednou za život.

Richard Pavlíček se zúčastnil hned trojice závodů v rámci Rakovnického cyklování

Rakovník /ROZHOVOR/ - Jedním z těch, kteří slavili triumf na letošním Rakovnickém cyklování, byl Richard Pavlíček z Lužné. Ten nejenže ovládl v kategorii jezdců od čtyřiceti do padesáti let závod CrossCountry, zároveň stihl ve třech dnech nastoupit do trojice závodů.

Na Kokořínsku hořely lesy, hasiči vyhlásili i nejvyšší stupeň poplachu

Střední Čechy – Nejvyšší stupeň požárního poplachu, který se vzhledem ke své výjimečnosti ani neoznačuje jako „čtvrtý“, ale jako „zvláštní“, vyhlásili v neděli středočeští hasiči v souvislosti s velkým a rychle se šířícím požárem lesa v lokalitě Nosálov na Kokořínsku.

Stříbro je satisfakce, říká Tománek

Magog (Kanada) /FOTOGALERIE/ – Paratriatlonista Jan Tománek opět potvrdil, že letošní sezona ho zastihla ve vynikající formě. V závodě světového poháru v kanadském Magogu dosáhl na stříbrnou příčku, čímž vytvořil své dosavadní maximum na paralympijské závodní distanci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT