S ním se mohou od pátku chlubit Jiřina Bolinová a Marie Ramešová z Domova seniorů v Novém Strašecí. Jejich beránek skončil na třetím místě v soutěži nejhezčích.

Velké pečení v domově seniorů začalo už v pondělí. To ženy zadělaly těsto a upekly celkem čtyři beránky a jednoho zajíce.
Recept na ně byste od paní Bolinové těžko získali. Všechno dělala od oka. Vzala deset vajec, oddělila žloutky od bílků a po hrstech přidávala cukr a hladkou i hrubou mouku. Více prý té hrubé.

„Beránka jsem tady pekla poprvé. Divila jsem se, že se mi tak povedl. Doma jsem si ho vždycky kupovala,“ vysvětlila paní Bolinová. Jiné pečivo doma kdysi pekla na neděli pro rodinu, jak už to bývalo. Například různé buchty s ovocem, nebo kynuté koláče.

Stejnou zásluhu na beránkovi má i Marie Ramešová. „Já jsem jen vymazávala formy,“ bránila se. Jenže i to je velmi důležité. Kdyby se formy vymazaly málo, beránek by nešel vyklopit a třeba by se roztrhl.

„Když jsem viděla Jiřinu, jak odměřuje suroviny na těsto, jen jsem trnula, jak to dopadne. Ale nakonec se povedli krásní beránci,“ přiznala paní Ramešová.

Jeden z nich i se zajíčkem už zdobí jídelnu, aby při〜pomínal blížící se Velikonoce. Paní Ramešová má s pečením také bohaté zkušenosti. Nejvíce vzpomíná na linecké těsto. Do něj dávala i jablka a bylo to lepší než štrůdl. Pro rodinu peče ale i dnes. Vždy, když se vrací domů, něco přichystá, protože se jí doma pokaždé sejdou hosté.

Kromě beránků se ještě v domově pekla velikánská bublanina s třešněmi. Večer se tady totiž hrálo bingo, tak aby bylo co zakousnout. Jen se po ní zaprášilo.