To se ovšem časem změnilo. Obec si totiž musela vzít milionový úvěr, aby zaplatila svůj podíl ve svazku Kanalizace Křivoklátsko na splátku půjčky od krajského úřadu. „Dopadlo to ale dobře. Úvěr jsme během roku splatili," uvedl Josef Bumba.

Dle jeho slov se obec v roce 2013 věnovala především lokalitě pro výstavbu nových rodinných domků. Tento projekt, který by na Velkou Bukovou mohl přilákat nové obyvatele, se připravuje už dva roky. „Jedná se o lokalitu v hořejší části obce s hezkým výhledem. V první etapě bude připraveno osmnáct stavebních parcel," připomněl starosta. Parcely jsou o výměře 1000 až 1500 m² za cenu cca 500 Kč/m². „Myslím, že to není přemrštěná cena za zasíťovaný pozemek v tak nádherném kraji. I když chápu, že mladí lidé dnes nemají moc na rozhazování, ale je to životní investice, která se nechá splácet klidně dvacet, třicet let. Já osobně jsem si bral na dům také půjčku. Tenkrát se tomu říkalo stavební půjčka, ne hypotéka. Brali jsme si ji, když mi bylo pětatřicet, a splatili jsme ji předloni," zavzpomínal Josef Bumba.

V měsících uplynulého roku se mimo jiné čekalo na přeložení vysokého napětí, které šlo přes pozemky. To bylo provedeno a kolaudace byla v červnu. „Otevřela se tak cesta pro zaměření, rozměření parcel, vytyčení cesty a objednalo se i připojení lokality u ČEZu na budky pro odběr elektrické energie. Vše je nyní už po stránce papírové připraveno: stavební povolení, je uzavřené výběrové řízení ze strany ČEZu a letos to 30. května už má být vše postavené včetně veřejného osvětlení, které jsem zadal firmě, která bude dělat rozvody elektřiny," popsal Josef Bumba aktivity obce. V loňském roce v září byl zde rovněž položen vodovod. Každá parcela má vyvedenu přípojku na svůj pozemek.Letos by měla být příprava pozemků ve Velké Bukové hotova k prodeji a může se začít stavět. „V současné době máme prodány dvě parcely zájemcům z Roztok. Ti chtějí už letos začít stavět," upozornil starosta, který předpokládá, že jakmile se začne stavět, tak zájem o nákup dalších parcel vzroste.

„Těší mě, že zde staví mladí lidé. Že se sem zatím nehrnou důchodci z Prahy. Možná je sem táhne i to, že se tady stále něco děje. Že tu máme poměrně bohatý kulturní život," zdůraznil ještě k tomuto tématu Josef Bumba.