Za chvíli odstartuje už po devatenácté Hubertova jízda. Jezdci postupně nasedají. Sešli se tu většinou staří známí a teď se navzájem baví svými zážitky a zkušenostmi. Kamarádí se také někteří koně, někteří ale ne. Teď už jsou trochu nervózní a netrpěliví. Konečně se objevuje ta nejdůležitější protagonistka: koza Pepina.

Zazní povel a jezdci na koních se vydávají krokem v zástupu na jízdárnu. Tempo dlouhého průvodu udává v čele koza Pepina. Vede ji, jak jinak, Václav Leitner.

Jízdárna pod chmelnicí se zaplňuje účastníky jízdy a samozřejmě také zvědavými diváky. Po úvodním slovu Václava Leitnera s Pepinou (ta vedla průvod už počtvrté), zazní několik pravidel jízdy.

Pravidla

Jede se na tři loty. První lot pojedou velcí koně, co skáčou přes překážky. Ve druhém lotu jedou také skokani, ale ti menší – poníci. Třetí lot patří těm, co neskáčou a jezdí jen tak pro radost.

Důvod rozdělení vysvětlila Soňa Krupková, hlavní pořadatelka jízdy: „Loni jsme tuhle třetí kategorii nazvali revmatici. Jezdci si trať v pohodě projedou a kdo chce, skočí si přes překážku. Třetí lot vedu já, taky vzhledem ke stavu mé kobyly Angeliky, je totiž březí.“

Jízda se tak startovala natřikrát, a to z bezpečnostních důvodů. Není možné, aby se zhruba padesát koní hnalo najednou terénem. Druhý lot vedla Nika Jelínková a první Martina Poštová. Jako liška letos jela Zuzka Krupková s Alfem.

Po úvodním slovu následuje slavnostní dekorování každého jezdce. Nechybí ani kalíšek domácí ořechovice na zahřátí a také vyhlášení soutěže o nejhezčího koně. Nelze si nevšimnout bílého koně. Je pěkný v kroku i klusu. Uvidíme odpoledne…

Zazní sborové: „Dnešní Hubertově jízdě zdar!“ Koně pro oko diváka zakrouží jízdárnou a už se dlouhý vlnící se had doprovázen pěšáky přesunuje na místo, odkud se odstartuje ta pravá Hubertova jízda.

Zhruba čtyřkilometrovou jízdou v terénu celý program ale nekončil. Následovalo slavnostní defilé Mutějovicemi kolem školy na malou loučku pod kravínem. Tady koně i jezdci opět předvedli pár skoků pro diváky.

Pak se rozběhl další program. Děti během chvilky chytily králíčka. Ale kohout, kterého chytali dospělí, zdatně půl hodiny unikal. Jakoby jezdci ani koně nebyli ještě unavení! I přes prudký déšť si to ti nejvytrvalejší ještě rozdali v parkuru, barelech a v závěrečném dostihu. Závěr Hubertovy jízdy patřil pořádné veselici v místním pivovaru skoro až do rána.

Novinka

Letošní Hubertova jízda měla ve svém programu ještě jednu novinku. „Protože odpadla tradiční drezura klisen, připravili jsme také něco pro diváky. To aby jim to nebylo líto,“ vysvětlila s úsměvem Soňa Krupková.

V Mutějovicích se jela Velká Mutějovická. Byla jen pro opravdu zdatné jezdce, ovšem bez koní. Překonávali stejnou trať, jako koně při parkuru, a ta je na konci téměř vyřídila. Odvážní diváci odstartovali v pěším dostihu a překonávali jednu překážku za druhou. S větší či menší elegancí. Co by neudělali pro pět piv, tričko a parádní půllitr z místního pivovaru!

Nejkrásnějším koněm letošní Hubertovy jízdy se podle předpokladu stala Sněhurka, výrazný bělouš s černými odznaky pana Matěje Bauera.