Vyslechl pouze stanoviska všech zúčastněných stran – a rozhodnutí vyhlásí na počátku července. Do té doby se ještě seznámí s rozhodnutím jiného senátu krajského soudu, který počátkem dubna potvrdil verdikt Okresního soudu v Rakovníku, jenž rozhodl, že pozemky pod budovou patří státu reprezentovaném Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Tento verdikt je již pravomocný (nicméně na základě podaného dovolání ještě bude věc posuzovat Nejvyšší soud ČR v Brně).

Budovu s číslem popisným 100, o niž se vede spor, postavila obec jako školu na přelomu 20. a 30. let minulého století. Od počátku roku 1950 přešla ze zákona na stát, pro který ji nejprve spravoval Místní národní výbor Skryje; později nemovitost, kde pak byla škola v přírodě, spadala pod Okresní národní výbor v Mostě a následně přešla na Školský úřad v Mostě. Naposledy zde bylo provozovatelem školy v přírodě Hobby centrum 4 neboli Dům dětí a mládeže Prahy 4. To zde působí stále, avšak nikoli v původní budově, nýbrž v objektech, které byly přistavěny za vlády Mosteckých. Dům, o kterém rozhoduje soud, je prázdný.

„O budovu i pozemek před ní se sedmdesát let staráme my. Sekáme trávu, sázíme květiny, na dotaci jsme vyměnili okna. Je to vizitka obce,“ řekla Deníku starostka Jarmila Pajerová.

O tom, jak by obec někdejší školu využila, má jasno: „Potřebujeme umístit knihovnu, chybí nám větší společenská místnost, plánovali bychom tělocvičnu, protože pingpongový oddíl, který působí v okresní soutěži, musí hrát v hospodě. A ze zbytku bychom udělali turistikou ubytovnu, aby obec měla příjmy…“

Zatím se ale nezdá, že by tyhle plány radnice byly aktuální.

Rakovnický okresní soud přiřkl nemovitost státu – stejně jako předtím pozemky – a je otázkou, zda odvolací senát krajského soudu bude zvažovat změnu tohoto rozhodnutí, když stejný soud v případě pozemků rakovnický verdikt potvrdil.

Jisté je, že z hlediska práva je kauza zamotaná: figurují v ní dohady o tom, zda jde o historický majetek obce, či nikoli, nakolik lze Obecnou školu Skryje ztotožňovat s obcí, ale také zda se majetkové převody v 90. letech odehrály v zákonném termínu; operuje se i s možností vydržení vlastnického práva.

Z právní spleti všechny strany sporu dovozují, že pravda je na jejich straně. Rakovnický soud nicméně vycházel z předpokladu, že k 1. 1. 1950 se stal majitelem stát – a nebylo prokázáno, že by posléze vlastnictví přešlo na jiný subjekt. Ovšem Jitka Krajčová, která zastupuje hlavní město Prahu (vystupující v této při jako žalobce), to vidí opačně.

„Nemovitosti přešly na hlavní město Prahu s účinností od 1. 1. 2001,“ shrnula svoji verzi. A naopak Skryjští jsou skálopevně přesvědčeni, že nikdo na školu nemá větší právo než oni.