Podle společnosti MSP Projekty, která s obcí už uzavřela takzvanou smlouvu o budoucí kupní smlouvě pozemku bývalé výsypky, by pro místní bylo výhodné například vytvoření nových pracovních míst a posílení ekonomiky regionu.

Záměr se ovšem nezdá řadě lidí nejen z Rynholce, ale i okolních obcí. Přípravný výbor proto před referendem uspořádal veřejnou debatu v rynholecké sokolovně.

„Rádi bychom otevřeli diskuzi o celkovém rozvíjení Rynholce, o využití ploch nejen na průmyslové haly, ale i k něčemu jinému. Může to být lesík, skládka, zeleň, možností je hodně,“ pronesla Lenka Bernardová z přípravného výboru.

Hlavní hrací plocha Tatranu Rakovník měla projít rekonstrukcí. Město ovšem nedalo příslib ke spolufinancování.
Tatran zastání u zastupitelů nenašel. Rekonstrukce hřiště se odkládá

Lokality mezi Novým Strašecím, Vašírovem Slovankou, Rynholcem a Tuchlovicemi se obávají především vyšší dopravní zátěže, nadměrného hluku a zásahu do krajiny. Především na dopravní zatíženost upozornili starostové ze Stochova či Nového Strašecí.„Denně karlovarskou silnici v našem městě přechází 900 dětí a seniorů. Nedovedu si představit na tuto frekventovanou komunikaci pustit dalších 45 kamionů,“ konstatoval starosta Nového Strašecí Karel Filip.

Zahlcení potoka

Starostové Tuchlovic a Lán se obávají zahlcenosti Tuchlovického potoka z čistíren. „Potok takové množství přečištěné vody nemůže zvládnout,“ řekl starosta Tuchlovic Jaroslav Pošta.

Senátor Ivo Trešl zmínil důležitost vzájemné komunikace. „Nelze za vším vidět peníze. Záměr má určitě svá pozitiva i negativa. Referendum proto vítám, neboť lidé budou moci vyjádřit svůj názor,“ uvedl Trešl.

Z vedení Rynholce přišel pouze místostarosta Jaroslav Prokeš. Ten zdůraznil, že investor udělal již několik ústupků, například snížením velikosti haly či zredukování počtu projíždějících kamionů ze 144 na 90.

Červnové zasedání novostrašeckých zastupitelů v Novostrašeckém kulturním centru.
OBRAZEM: Novostrašečtí zastupitelé jednali o konečné podobě povrchu haly BIOS

„Nikdy jsme se netajili tím, že dopravní zátěž tu bude, ale čtyři kamiony za hodinu není zase tolik. Podařilo se nám dojednat zmenšení haly, Vašírovští měli problémy s hlukem a se světlem, tak jsme žádali o otočení záměru, což se stalo,“ uvedl místostarosta Rynholce Jaroslav Prokeš, podle něhož mohou být finance z prodeje pozemku použity například na výstavbu nové školní budovy.