Tak tyhle a podobné obrázky se vybavily snad každému, kdo si nenechal ujít zahájení výstavy Ženám ženskost 
a mužům rokenrol ve Vlastivědném muzeu v Jesenici. O úvod ve velkém stylu se postaraly manekýnky v dobových modelech. Šaty na ples, oblečení na nákup, na plovárnu či do hor s lehkostí předvedly dívky z deváté třídy Základní školy v Jesenici.

S velkým nadšením je doprovázel a atmosféru té doby tak dokreslil Roman Zach (na snímku s Jolanou Ťažiarovou). Své dojmy hned po přehlídce dívky shrnuly takto: „Bylo to krásné a bezvadné. Tréma sice před tím trochu byla, ale zvládly jsme to." A jestli by modely oblékly i dnes? „Některé ano, ale většinou ne. Třeba ty džínové šaty by se daly vzít i dneska. Ale tyhle dlouhé modré bychom nosit nechtěly," shodla se dívky. Modely na přehlídku zkoušely asi hodinu den před výstavou a více jak hodinu těsně před vernisáží. Někdy si mohly vybrat, co si obléknou, některé šaty už byly přesně určené. Dobové oblečení a doplňky z konce padesátých až sedmdesátých let minulého století na výstavě Ženám ženskost, mužům rokenrol ve Vlastivědném muzeu Jesenice má ve své sbírce Andrea Králová, kostýmní výtvarnice. Nejvíce modelů je ze šedesátých a sedmdesátých let.

Tyto kousky, ač jich byly ještě na začátku let devadesátých plné skříně i secondhandy, se nyní už stávají podle Andrey Králové opravdovými muzejními exponáty. „Tenkrát se oblečení lidé rychle zbavovali. Já jsem v tu dobu ucítila „pach doby" a možnost toto oblečení uchránit. Protože se živím jako kostýmní výtvarnice, většinu tohoto oblečení používám do dobových filmů," vysvětlovala Andrea Králová.

Všechny její kusy jsou originály. Mohli jste je vidět v českých filmech či klipech. 
„V dnešní době se už ukázalo, že je dobře, že jsem oblečení uchovala, protože už se dá těžko sehnat," zkonstatovala Králová. Exponáty na výstavu vybírala tak, aby oblečení charakterizovalo dobu. To znamená, aby bylo vyrobeno z tehdy trendových materiálů, například z krimplenu, krepsilonu. Materiály které se dnes již nepoužívají, ale tehdy měly zaměstnaným ženám ušetřit čas, protože se nemačkaly. Časem se ukázalo, že se nedají nosit, protože jsou neprodyšné, proto se od nich ustoupilo.

„Snažila jsem se ukázat také určité spektrum odívání, takže jsme vybrali několik kousků společenské módy, běžné vycházkové oblečení i pro volný čas, hippies módu a samozřejmě jsme zabrousili do ložnic a spodního prádla," popisovala autorka.
Starší generaci výstava dává možnost zavzpomínat si. Mladší ji mohou brát jako pobavení, ale zároveň i inspiraci. V dnešní době jsou sedmdesátá léta velmi in. Módní styl se opravdu vrací. Jeho prvky najdete i v obchodních řetězcích.

Kromě této výstavy Andrea Králová už představila v jesenickém muzeu své obrazy a loutky. V Muzeu T.G.M. v Rakovníku jste mohli vidět opět z její sbírky výstavu dobového spodního prádla a plavek.