Právě dostavěný dům se vteřinu po vteřině vzdaluje od jeho kolaudace a nikdy to nebude jinak. A přece je v tom rozdíl – o dům se jeho majitel stará do doby, kdy na to již jeho síly nestačí a předá péči o něj někomu jinému – a ten jiný se najde vždycky.

I člověk se sám o sebe stará – někdy sám, jindy s pomocí rodiny či přátel, a tak se snaží oddálit to, co jednou přijít musí – překročí cílovou čáru svého života. Ale najde se v jeho životě vždy někdo, kdo se o něho postará, až na to již jeho síly stačit nebudou? Najde se někdo, kdo péči o něho převezme a podá pomocnou ruku jemu či jeho rodině v době bezmoci? Bohužel ne vždy je v blízkém okolí někdo, kdo je k této pomoci ochoten poskytnout svůj čas, svoje prostředky.

Mám příjemný pocit z toho, že takoví lidé jsou, jsem vděčný za to, že jsem skupinu takových lidí mohl osobně poznat, mluvit s nimi a poslechnout si jejich příběh. Velká Chmelištná – malá obec na Rakovnicku, se díky vhodné poloze a díky jejímu starostovi panu Vožehovi stala místem, kde díky obrovské a nezištné obětavosti několika lidí vyrůstá centrum, kde mnoho lidí nejde při své zdravotní bezmoci azyl a svůj domov. Každý volný víkend a po svém pracovně vytíženém týdnu se zde již osm let schází členové Občanského sdružení ANDROMEDA, aby za pomocí svých rodinných příslušníků a známých vybudovali to, co se v jejich myšlenkách zrodilo – vybudovat sanatorium a hospic pro nemocné Alzheimerovou chorobou, se slavnostním otevřením v roce 2010. Za doprovodu předsedkyně sdružení Andromeda paní Petříčkové jsem si prohlédl již téměř před dokončením budovu, která bude sloužit jako zázemí při provozu sanatoria se 47 lůžky a hospice se 32 lůžky pro nemocné s touto nevyléčitelnou nemocí. Stál jsem v obdivu nad tím, co lidská obětavost dokáže.

Obdivovat práci a obětavost členů Občanského sdružení Andromeda ale nestačí – obdivem a uznáním lze morálně podpořit, ale žádná zeď tím ani o milimetr nevyroste, je třeba pomoci hmatatelně – finančně i materiálně, například stavebním materiálem všeho druhu. Proto se obracím na všechny, kteří mají možnost a jsou ochotni, aby kontaktovali na tel. č. 606 378 591 předsedkyni sdružení paní Petříčkovou a svoji pomoc nabídli! U příležitosti „Mezinárodního dne hospiců“ pořádá Andromeda dne 6. října 2007 ve Velké Chmelištné „1. den hospice sv. Antonína a sv. Terezky“ nad nímž převzal záštitu senátor M. Pelc z Nového Strašecí a kde v 10.00 hod. začne za účasti mnoha význačných hostí bohatý kulturní program. Andromeda vás všechny srdečně zve!