Jedna z nich se opaluje v křesílku na sluníčku před vraty domu a čte si časopis o zahrádkaření. Zřejmě ji zaujalo pěstování kouzelných bylin. Při tom stačí ještě mrknout na sousedku vedle z domu. Na svůj svátek se jak se patří vystrojila. Nezapomněla ani na moderní barevné nazouváky s mašličkami, kytičkou a beruškou. Obě dámy čas od času mávnou přes potok na další dvě kolegyně.
Další čarodějná žena se zastavila na lavičce před místní osvěžovnou. Právě dopila lahev piva. Oblíbenost tohoto nápoje tak trochu prozrazuje její červený nos.

„Ráno jsem ji tu dokonce našla ležet na lavičce, tak jsem jí pomohla, aby si zase sedla," prohlásila s úsměvem hospodská, paní Lenka. Dámy s košťaty můžete potkat ještě u bytovky vedle policie, v ulici k fotbalovému hřišti.

Jedna, obzvlášť vyvedená, vítá děti při vstupu do mateřské školky, nebo návštěvníky obecního úřadu. Všechny jsou pečlivě oblečené, mají parádní boty a samozřejmě jim nechybí pořádné koště.

Čarodějnice se „slétly" do Hořesedel už v sobotu. To se společně do jejich výroby pustilo několik žen.
„Sešly jsme se u nás. Čarodějnice jsme vycpaly pilinami. Hlavu udělaly z punčoch, oči našily z černých a bílých hadříků. No, a pak jsme probraly skříně a vybraly jim něco pěkného na sebe," popisovala postup Marie Ferštlová.

Sama už měla čarodějnici od loňského roku, kdy se ve vsi objevily poprvé, schovala ji a letos jí jen převlékla zástěru.

„Čarodějnice jsem viděla na Lounsku, cestou do Ředhoště. Tam jich je všude plno. Visí na stromech a podobně. Moc se mi to líbilo, tak jsem si ji udělala i doma. Letos jich tu máme zas o něco více. Vyrobily jsme jich sedm. Třeba se k nám postupně přidají další a čarodějnic bude zase více," doufala Marie Ferštlová.