V Rakovníku platí občané hned několik poplatků, ne všechny jsou ale povinné. Každý občas ale musí zaplatit poplatky za svoz odpadu. „Občané městu platí každoročně poplatek za užívání veřejného prostranství, poplatek z ubytovací kapacity, poplatek ze psů, poplatek za komunální odpad a kdo vlastní, tak poplatek za hrobové místo a za služby spojené s jeho údržbou,“ řekl pro Deník Jiří Cafourek, tiskový mluvčí rakovnické radnice. Poplatek za svoz odpadu mají rakovničtí ve stejné výši jako většina obcí na Rakovnicku, a to 600 korun za osobu.

V Novém Strašecí platí občané městskému úřadu dvoje poplatky. A to za svoz odpadů a poplatky za psy. Čas na zaplacení první poloviny z celkové částky městských poplatků mají občané do konce března, druhá polovina pak bude splatná na koci srpna. Za odpady se i tady hradí šest set korun na osobu na rok.

Za psy mají poplatky rozlišené, podle toho jestli majitelé bydlí se psem v domě nebo v bytě. Za psa v bytě zaplatí novostrašečtí chovatelé 780 korun a za psa na v rodinném domě zaplatí skoro o dvě stovky méně, a to 492 korun. „ Je to z toho důvodů, že psa, který bydlí v bytě, musí jeho majitelé venčit pouze na městských pozemcích. Proto je poplatek za ně výší,“ vysvětlila Petra Ajenová, pokladní Městského úřadu v Novém Strašecí.

Oprava kostela Nanebevzetí Panny Marie v Panoším Újezdě
Město vyhlásilo dotační program památkové péče

Městys Senomaty patří od roku 2006 mezi 400 obcí, kde poplatek za komunální odpad neplatí občané přímo obci, ale ta jim přeúčtovává faktury ze svozové firmy. „Každá domácnost si sama určí, jak často chce odpad vyvážet,“ řekl Tomáš Valer, starosta městyse Senomaty. Kvůli tomu, že zdražila společnost, která tu odpady sváží, připlatí si letos asi o 500 korun l i místní. „Nyní zkoumáme nabídky i ostatních firem a pak se podle toho zařídíme,“ doplnil Valer.

Obecní poplatky mají povinnost zaplatit i lidé, kteří mají trvalé bydliště na obecním nebo městském úřadě. Města a obce musí řešit i dlužníky, kteří poplatky nezaplatili vůbec. „Dlužníkům nejprve zasíláme upomínky, pak platební výměr, a pokud ani na to nijak nezareagují, přichází na řadu exekuce,“ uvedla Ajenová. V otázce řešení dluhů jsou ale úřady k dlužníkům vstřícnější, než třeba banky. S dlužníkem se snaží najít nějaké řešení daného dluhu, nabízejí možnost splátek a exekuce přichází na řadu zhruba až po dvou letech.

„Za minulý rok evidujeme kolem 20 neplatičů za psy a 3 neplatiče za užívání veřejného prostranství. U poplatku z ubytovací kapacity nemáme žádného neplatiče. Počet neplatících občanů za komunální odpad ještě nebyl vyměřen,“ uvedl Cafourek.

Darování krve. Ilustrační foto.
V Rakovníku daruje krev skoro sto lidí měsíčně