Podle slov rakovnického místostarosty Miroslava Samaše se stále nedá říct, zda byl Andrej Babiš vědomě agentem Státní bezpečnostní služby. „Ústavní soud pouze zrušil předchozí rozhodnutí, o tom že byl Andrej Babiš neoprávněně veden, jako agent ve svazcích Státní bezpečnostní služby, které má v držení Ústav paměti národa, ale to neznamená, že agentem skutečně byl,“ uvedl Samaš. Podle slov rakovnického místostarosty verdikt soudu nedokazuje, že byl Babiš úmyslně agentem StB. „Andrej Babiš nadále tvrdí, že je veden jako agent Státní bezpečnostní služby neoprávněně a já nemám důvod mu to nevěřit,“ dodal Samaš.

Podle politiků by se měl Babiš z politiky stáhnout

Opačný názor na věc má starosta Jesenice Jan Polák). Podle něho bude výsledek soudního řízení velkou překážkou pro to, aby vznikla většinová a stabilní vláda. „Já osobně kdybych byl v jeho situaci i s ohledem na kauzu Čapí hnízdo, byť ctím presumpci neviny, tak bych se stáhl do ústraní a spíše bych umožnil vznik většinové vlády s tím, že bych vykonával pouze funkci poslance,“ řekl Polák.

Podle starosty Nového Strašecí Karla Filipa občany nijak neovlivní, že Andrej Babiš prohrál soud, o to jestli byl oprávněně vedený, jako agent Státní bezpečností služby. Ale rozhodně to podle Filipa ovlivňuje jeho politickou kariéru. „Podle mě by takový člověk neměl být premiérem,“ dodal Filip.

Podle Markéty Fröhlichové existuje spoustu věcí, proč by se měl Andrej Babiš stáhnout z vrcholové politiky. „To, že byl Andrej Babiš agentem, je pouze jedna z věcí, která mi na něm vadí. Premiérem by být rozhodně neměl, a ani by neměl v politice zastupovat žádný post,“ řekla Rakovnickému deníku Fröhlichová.

Andrej Babiš se v minulém týdnu vyjádřil, že podnikne veškeré kroky, aby dokázal, že nebyl vědomě agentem StB. Podle vyjádření právníků slovenského ústavního soudu je ale celá věc uzavřená. A to hlavně proto, že neexistuje žádné rozhodnutí soudu, které by tvrdilo, že je Andrej Babiš neoprávněně vedený jako agent Státní bezpečnostní služby.