„Já si osobně myslím, že je to dobrá zpráva. Dokud to půjde a budeme mít vlastní kapacity, budeme výstavbu hradit ze svých peněz, kolik to ovšem bude, se bude projednávat až na prosincovém zastupitelstvu, kdy se budou nastavovat všechny finanční toky,“ říká místostarosta Rakovníka Jan Švácha (Společně pro Rakovník). Město si na výstavbu vzalo stomilionový úvěr, avšak může z něj vyčerpat libovolnou částku.

„Nabídková cena zohledňuje všechny stanovené požadavky vyplývající ze zadávací dokumentace a vlastní projektové dokumentace stavby,“ podotkla mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová. Se stavebními pracemi se začne dle předpokladů v lednu příštího roku, hotovo by mělo být nejpozději 21 měsíců od předání staveniště. Objekt vznikne na místě tří parcel, z nichž dvě byly sloučeny při přestavbě školní jídelny v osmdesátých letech. Krajní budovy si zachovaly svoji historickou podobu, prostřední byla tehdy zcela přestavěna. Právě tato část bude zcela zdemolována a uliční fasáda bude nově jako celoprosklená stěna.

„Skleněná fasáda má zde svoji funkci. Lidé raději pobývají v místnostech s přírodním osvětlením. Navíc uvnitř vznikne variabilní prostor, ve kterém se dá hodně pracovat se světlem,“ vysvětlil již před časem architekt Karel Zuska.

Na krajním objektu čp. 167 bude opravena fasáda a nejvýraznějším zásahem do budovy je přestavba schodiště umožňující zpřístupnit podkroví. Objekt čp. 168, který bude využíván pro provoz administrativy, dílny a pomocné provozy, bude zachován bez výrazných zásahů. Do nového víceúčelového studijního a společenského centra se přestěhuje Městská knihovna Rakovník, místo zde najdou také informační centrum a internetová kavárna, klubovna pro pořádání přednášek i větší přednáškový sál. Nebude chybět ani dětské oddělení knihovny s hernou či veřejné toalety. Dvorek bude využit jako komorní divadelní scéna s jevištěm pro klasické i loutkové divadlo a další druhy umělecké činnosti.