„Nyní pracujeme na vzhledu fasády a dolaďují se materiály. Technická příprava probíhá v kanceláři a jakmile to bude dojednané, začne se s výrobou,“ konstatovala Jana Jirátková, vedoucí oddělení rozvoje města a investic.

V průběhu letních prázdnin se pracovalo na nosných konstrukcích, přibylo několik stropů a vyzdívek, vzniklo i několik příček a nosné konstrukce pro výtahy, které budou dva. Jeden pro personál a druhý pro veřejnost. Dokončeny jsou rovněž sanace a v budově C izolace proti vlhkosti, přibylo i několik schodišť. Na konci léta začaly také práce na elektroinstalaci.

„Máme rovněž položenou ležatou kanalizaci pro celý objekt a začínají se realizovat stoupací potrubí. Nyní začneme dělat také stropy ve druhém patře,“ popsala Jirátková. Jak ovšem upozornila, většinu hlavních konstrukcí ještě zbývá vybudovat. „V příštích dvou měsících nás čekají především krovy,“ upozornila vedoucí oddělení rozvoje města a investic.

Stavba pokračuje bez komplikací

Do budovy se v těchto dnech přivede nová elektro-přípojka, bez které by knihovna nemohla fungovat. Jana Jirátková také konstatovala, že stavba zatím pokračuje bez výraznějších komplikací. Realizátor stavby si zatím dokázal poradit i s velkým nedostatkem materiálu na českém trhu a musí se vypořádat i s jeho neúměrným růstem cen. Vzhledem ke smluvním podmínkám se ani nenavýší náklady na stavbu. „My i dodavatel si uvědomuje, že ceny šly rapidně nahoru, ale firma si tím musí poradit podobně jako jiné firmy,“ konstatovala Jirátková.

Samotný objekt neposlouží pouze pro potřeby knihovny a informačního centra, ale v přízemí vzniknou komerční prostory k pronájmu. Jedná se o zhruba 80 metrů čtverečních. „Byli bychom rádi, kdybychom tyto místnosti připravili pro někoho konkrétního. K pronájmu to má být sice až od dubna roku 2023, takže je ještě čas, ale pokud se v průběhu příštího roku ozve nějaký zájemce, je možné prostory flexibilně připravit dle konkrétních představ,“ uzavřela Jirátková.

Celá stavba za zhruba sto milionů by měla být hotova na podzim následujícího roku. V prvním patře se bude nacházet informační centrum, knihovna s depozitáři, kanceláře či sklady. Ve druhém patře bude například ateliér, šatna, WC, úklidová komora a kuchyňka, městská knihovna a dále její dětské oddělení. Nebude zde chybět ani kavárna či herna.

Knihovna bude mí svá oddělení také ve třetím patře, kde bude rovněž klubovna pro pořádání přednášek. Poslední patro bude vyhrazeno aule a administrativní části. Své využití nalezne i dvorek, kde vznikne komorní divadelní scéna s jevištěm. Nebude zde chybět ani velkoplošné plátno.