Podle kamarádů zraněného chlapce se nehoda stala náhodou. Dva kamarádi se nacházeli v kumbálu v bytovém domě. Jeden z nich objevil nábojnici. Neuvědomil si, že mu může taková věc ublížit. Vzal nábojnici do rukou a společně s kamarádem vyšel před dům. Tam se postavil na lavici a jednu nohu nechal na zemi. Jeho přítel, který netušil, že způsobí tragédii, položil na nábojnici kámen. V tu chvíli nábojnice vybouchla a byl slyšet jen křik. Nábojnice zasáhla mládenci botu, která ho nezachránila před střelným zraněním nohy.

Otázkou je, jak se nábojnice mohla dostat do bytového domu. Jsou děti v obci Milostín v bezpečí? Nebo mají mít rodiče dětí strach, že příštím zraněným může být právě jejich dítě?


V této souvislosti upozorňujeme i na nebezpečí staré, válečné munice, která se může skrývat pod zemí, v lesích, na lukách i rybnících. Je doba prázdnin a děti na ni mohou na výletech po okolí narazit. O tom, že válka může zabíjet i po více než šedesáti letech dobře ví policista Jaroslav Houda, který má s jejím vyhledáváním nemalé zkušennosti: „S nalezenou municí nesmí laik manipulovat. Ačkoli bývá její plášť zkorodovaný, uvnitř může být smrtelný nástroj stále ještě funkční,“ zdůrazňuje stále znova.

Upozorňujeme, že nalezená militárie patří státu, takže pokud svůj nebezpečný nález neohlásíte příslušným místům, můžete nejen ohrozit svůj život, ale navíc se dopouštíte trestného činu nedovoleného ozbrojování, zatajení věcí nebo obecného ohrožení.

Jana Elznicová, Aneta Kochová