V letošním roce jsme zvolili téma k diskuzi na Prima Dni s Deníkem „Naše bezpečnost“. V předchozích letech jsme vždy v kauze řešili obchvat Rakovníka, který je sice stále aktuálním tématem, ale nakonec jsme se přiklonili k bezpečnosti. A k diskuzi jsme si přizvali osoby nejpovolanější – tiskového mluvčího rakovnické policie Reného Černého a velitele Městské policie Rakovník Pavla Škváru.

Pachatelé stále unikají trestu

Hned v úvodu diskuze jsme se vrátili do začátku letošního roku, kdy v ulicích Rakovníka přepadávala skupinka pachatelů starší občany. „V současné době nemám informace, že by byli pachatelé dopadeni. S největší pravděpodobností se jedná o skupinku pachatelů, která působila v několika regionech, včetně Prahy,“ sdělil občanům René Černý. Na případu spolupracovala i Městská policie Rakovník. „Naše spolupráce byla v rámci možností městské policie. To znamená, že jsme posílili hlídky v těch oblastech, kde by mohlo dojít k trestné činnosti,“ informoval Pavel Škvára.

René Černý také informoval přítomné občany, že Rakovník patří k jedněm z bezpečnějších měst, o čemž také hovoří statistiky. Kámen úrazu však tkví někde jinde. V Rakovníku stále chybí takzvaná hlídková služba. Ta má za úkol sloužit prioritně v ulicích a terénu. Policisté, kteří slouží v Rakovníku, musejí zvládat všemožné úkoly od zadržení pachatele až po různá papírování. Co se týče spolupráce, nemohl tiskový mluvčí rakovnické státní policie jak rakovnickou tak i strašeckou vynachválit. Zároveň uvedl, že spolupráce zde funguje přímo příkladově.

„Zaplať pán Bůh, že městská policie v Rakovníku a i v Novém Strašecí existuje. Tím, že jsme malý okres, tím že doplácíme na to, že není zřízena hlídková služba a asi jen tak nebude, tak nám městská policie, když použiji ten výraz, supluje zmíněnou hlídkovou službu a je to pro nás i určitá záloha, když naše dvoučlená hlídka vyjede do terénu,“ sdělil René Černý.

Záchytky jsou až moc daleko

S opilci v Rakovníku to naštěstí není tak vážné. Jsou týdny, kdy žádný takový případ nemusejí policisté řešit, ale občas přijde i opačné období. Pavel Škvára uvedl, že to není věc příliš častá. Jenže nejbližší záchytná stanice je až v Příbrami a to není výlet na několik minut, ale na pár hodin.

„Odvoz na záchytnou stanici bych bral až opravdu jako krajní řešení. Zhruba před týdnem jsme to vyzkoušeli, funguje to, takže kdo má zájem, může se jet podívat,“ odpověděl na dotaz s úsměvem ve tváři velitel městské policie Pavel Škvára.

Stejný názor na odvoz opilce na záchytnou stanici sdíli i státní policie. „Hlídka, aby provedla eskortu opilce, musí opustit své teritorium a po tuto dobu není pak zajištěna služba,“ řekl René Černý. Oba účastníci diskuze se vesměs shodli, že by uvítali, aby byla nejbližší „záchytka“ zřízena alespoň na Kladně. S alkoholem také souvisí jeho podávání osobám mladším osmnácti let. Stačí vyrazit na diskotéku do Rakovníka, abychom se přesvědčili, že ne všude je zákon plně dodržován.

„Rodiče se nestačí kolikrát divit, když jim zavoláme, že máme jejich děti na služebně pod vlivem alkoholu,“ nastínil mluvčí René Černý, který zároveň rovnou využil situaci a připomněl všem rodičům, aby zejména na své ratolesti ve věku od 15 do 18 let více apelovali v tom, že z popíjení alkoholu nebudou mít problémy oni, ale především ten, kdo alkohol poskytl a také právní zástupce, čili rodiče.

Výsledky naší webové ankety

Na otázku „Cítíte se v ulicích Rakovníka bezpečně“ jste v 80% odpověděli záporně. Pouhých 11% se cítí bezpečně a zbytek hlasujících neví.