Zkoušky takzvaného bezkontaktního norování (nazývané též zkouškou nováčků kdy se pes nesmí dostat do přímého kontaktu s liškou) se uskutečnily v sobotním dopoledni v Pavlíkově.
Zkouška se týkala norníků tedy jezevčíků a některých druhů teriérů. Za pořadatele Okresní myslivecký spolek v Rakovníku nám řekl Michal Urban: „Bylo přihlášeno 24 psů, dostavilo se jich 23. Při této zkoušce se zkouší tyto disciplíny ochota k práci, hlasitost, vytrvalost, rychlost.“
Liška se uzavře v prvním kotli. Michal Urban dále vysvětlil, že pes musí před prvním kotlem doléhat 1,5 minuty. Po uplynutí této doby se liška přežene do druhého kotle a opět uzavře. Doléhání u druhého kotle trvá 2 minuty. Po ukončení práce u druhého kotle se liška přežene do třetího kotle, kde se opět uzavře. Pes se pustí ke třetímu kotli a následně odebere. Poté je znovu vpuštěn vsukem do nory a hodnotí se. Rychlost se posuzuje podle dosaženého času od vypuštění až po dosažení třetího kotle.
Celková práce psa se hodnotí charakteristikou obstál – neobstál s uvedením počtu dosažených bodů. Výsledek zkoušky musí být zapsán v průkazu původu.
„Pejsek zkouškou získá loveckou upotřebitelnost pro lov škodné zvěře. Jeho majitel ho pak může používat na norování lišek případně jezevce i když je to dle mého názoru dost rizikové. Pejsek se nedostane do kontaktu se škodnou a neví tedy co jej všechno může čekat v přírodní noře. Tato zkouška dle mého názoru nepřipraví pejska na to co by mohlo nastat když se v přírodě dostane do přímého kontaktu s liškou či jezevcem,“ zdůraznil Michal Urban. Před samotnou zkouškou prošli všichni pejsci veterinární prohlídkou a poté následoval nástup a samotná zkouška.
Pro zkoušku do Pavlíkova přijela například také Bára Spalová z Modřejovic s dvouletým jezevčíkem Derrickem: “Na zkoušky jej připravuje táta. Derrick si dnešní zkouškou udělá pracovní certifikát a bude už moci na výstavách chodit také do pracovní třídy. Bude tedy bojovat s jinou konkurencí nežli ve třídě do které chodí nyní.“