Úžasnéšesté místo si přivezli tři studenti rakovnického gymnázia Zikmunda Wintra z 18. ročníku celostátní prestižní dějepisné soutěže studentů gymnázií, která se konala v Chebu.

Soutěž

Profesorka gymnázia Jana Suková zdůraznila: „Dali si v loňském roce předsevzetí, že se umístí do desátého místa a byli šestí. Když se to dozvěděli skákali radostí metry vysoko. Musím podotknout, že se na soutěž připravovali moc svědomitě. Dokonce se scházeli i o prázdninách. Úroveň této soutěže totiž neustále stoupá. Dnes už bych ji dokonce nazvala jako velkolepou. Rok od roku například stoupá jak počet zúčastněných gymnázií, kterých letos soutěžilo devětašedesát, tak i obtížnost otázek. Pořadatelé stupňují jejich náročnost.“

Tématem letošního kola byl: Zrod českého stavovského státu. Soutěž je čtyřkolová. „Nejzajímavější kolo je kolo poslední, které je plné poznávaček. Chebští organizátoři například vždy přemluví nějakou známou osobnost, která namluví portrét historické osobnosti a studenti ji musejí poznat,“ podotkla Suková.

Ve video ukázkách tak letos ztvárnili známé historické postavy herci Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, Ondřej Vetchý. Také atlet roku Tomáš Dvořák a dokonce i legendární profesor Pavel Pafko. Pro ilustraci prestižnosti soutěže lze ještě uvést, že finančně je soutěž velice dobře zajištěna. Díky sponzorům se i letos podařilo na její zajištění sehnat pořadatelům částku přesahující jeden milion korun.

„Téma soutěže jsme znali půl roku předem. Přišlo spolu se seznamem literatury, kterou jsme si měli prostudovat. Stanovili jsme si předem kdo jakou oblast prostuduje. Práci jsme si rovnoměrně rozložili. Obrovskou satisfakcí pak pro nás bylo, když si s námi potřásl rukou profesor Čornej,“ shodli se studenti.

A ještě perlička na závěr. Od roku 2001 to bylo poprvé, co se Gymnázium Zikmunda Wintra v Rakovníku umístilo v první desítce této soutěže. Letos je v dějepisných znalostech absolutní jedničkou v kraji.