Z celostátní literární a recitační soutěže Macharův Brandýs si studenti rakovnického gymnázia Zikmunda Wintra přivezli vavříny vítězství.
Děti bojovaly v kategoriích psaní poezie a prózy a v obou uspěly.
Umístění tolika dětí v celostátní soutěži mi připadá jako dobývání vrcholu světa,“ zdůraznila profesorka Lenka Hejdová.


Poezie
Barbora Hůlová získala 2. místo za báseň o kamarádství. „Je to uvěřitelný text ze života s poetickými obrazy,“ popsala Lenka Hejdová.
Ve stejné kategorii se na třetím místě umístil Ezra Lukáš Jogl. „Básničku jsem začal psát až po termínu odevzdání. Byl to okamžitý nápad,“ dodal mladý autor.


Próza
Druhé místo v kategorii próza vybojoval Matyáš Doubravský. „Ten se umístil už ve druhé celorepublikové soutěži. Druhé místo získal za esej zamýšlející se nad úrovní češtiny v dnešní době, v soutěži Komenský a my. Do Brandýsa psal kratší povídku na téma Dobrý člověk. On ji pojal jako zamyšlení nad tím zda má člověk, který zastřelí ve válce jiného člověka ještě právo říkat si dobrý člověk. Zda se to snese s jeho morálkou,“ nastínila Lenka Hejdová. A Matyáš dodal: „Dost hraji počítačové hry a dívám se na filmy s válečnou tématikou. Odtud zřejmě přišel nápad na povídku.“
Třetí místo má v této kategorii Oskar Kulhánek. „Inspiroval se středověkou vagantskou poezií. Psal ironickou, sarkastickou kritiku školy. Telefonovala jsem porotcům, takže vím, že ta jeho básnička byla oceněna proto, že na malé ploše pojala poměrně hodně osob od uklízečky až po ředitele. Zatímco ostatní soutěžící se zabývali jen jednou osobou. Třeba češtinářem či jídlem ve školní jídelně,“ uzavřela Lenka Hejdová.
V češtině jsme spíše průměrní až podprůměrní. Byla to spíše náhoda a štěstí,“ shodla se skromně trojice chlapců.