Mladí RAKOvčelaříci, členové rakovnického včelařského kroužku, se rozhodli v květnu (měsíc včel a včelařství) tento svátek uctít hned několika akcemi. V sobotu 5. května představovali část své celoroční kroužkové činnosti stovkám návštěvníků Medových slavností na zámku Stránov. „Děti, které přišly na zámek, jsme například učili vyrábět svíčky ze včelího vosku, nebo jim dávali soutěžní otázky ze života včel,“ uvedl vedoucí Včelí stráže Jiří Cafourek.

Následující sobotu se členové kroužku účastnili Oblastního kola vědomostní soutěže ZLATÁ VČELA, které letos proběhlo v Naučném středisku Čabárna-Kladno. RAKOvčelaříci se stali nejúspěšnějším kroužkem soutěže, čemuž napomohlo krásné umístění všech jeho soutěžících členů! Největším úspěchem bylo první místo, které ve své kategorii mladších žáků získala Anička Šomodi a postoupila do celostátního finále. „Na soutěž jsme se v kroužku všichni celý rok připravovali a tak mám velikou radost, že jsem zvítězila,“ radovala se Anička, vítězka soutěže.

V následujících květnových dnech na malé včelaříky z Rakovníka ještě čeká prezentace včelaření v Praze na dnech otevřených dveří Ministerstva zemědělství, návštěva Masarykova včelína v areálu Pražského hradu a účast na Celostátním setkání včelařských kroužků u Jindřichova Hradce.

Obrovskou radost mají RAKOvčelaříci i z toho, že již nejsou na Rakovnicku jediným kroužkem včelařské mládeže. V Novém Strašecí postupně vznikly a úspěšně pracují hned tři včelařské kroužky. Dva v kategorii žáků ŽŠ a jeden na Středním odborném učilišti Nové Strašecí. Včelařské kroužky za podpory Města Rakovník a Města Nové Strašecí tak mají na Rakovnicku stále lepší podmínky oslovovat, získávat a vzdělávat mladou generaci včelařů.

Ve čtvrtek 10. května se u novostrašeckého gymnázia konala studentská oslava Majáles.
OBRAZEM: Novostrašečtí studenti slavili Majáles
GDPR. Ilustrační foto.
Města i školy jsou na novou směrnici GDPR připraveny


Jiří Cafourek