Vítězné České sociálně demokratické straně (ČSSD) s pěti mandáty stačí k získání převahy ještě tři mandáty.

Po jednáních, která zatím probíhala, již slíbili podporu koalice zástupci Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) se dvěma mandáty. Z toho vyplývá, že stačí mandát kteréhokoliv člena ze zbývajících stran a na radnici bude ve většině ČSSD.

Zamíchat kartami může i Strana nezávislých kandidátů (SNK), a to tak, jestli se přikloní spíše doprava, či doleva. S Občanskou demokratickou stranou (ODS) by SNK vytvořila koalici se šesti mandáty.

Pak by jí k převaze na radnici stačily mandáty dva. Ti mají po jednom Strana zelených a TOP 09. Podle našich zdrojů zástupci Strany zelených prostřednictvím Hany Urbanové odmítli ČSSD při jednání ustavujícího zasedání zastupitelstva podporu i další možné jednání o koalici. Rozhodnout o konečném rozložení sil na jesenické radnici mohou nakonec i zástupci TOP 09 s jedním mandátem. Záleží na nich, ke komu se nakonec přikloní.

V jaké fázi nyní jednání jsou?

ČSSD jednala kromě zástupců KSČM ještě s SNK, TOP 09 a Stranou zelených. Podporu koalice zatím slíbili pouze členové KSČM.SNK zatím konkrétní stanovisko nesdělila. Dále se o možné koalici bude vyjednávat příští týden.

Petr Sunkovský za ČSSD vysvětlil: „Snažíme se jednat tak, aby byla vytvořena funkční koalice podle vůle voličů, kteří nám dali ve volbách velkou důvěru.“

„Něco se tvoří, ale není to nic určitého,“ řekl za SNK Jan Polák. Na schůzkách, které zatím proběhly, si zástupci stran zatím sdělili své názory a to, co každá strana očekává. Karty na stůl jednotlivé strany zřejmě vyloží až čtvrtého listopadu, kdy je domluvena další schůzka.

Na ničem se nedohodla ani ODS. „Další jednání nás čeká příští týden,“ potvrdil za ODS Roman Valuš.