„Každá kapka dobrá, jinak by nás to zabilo," okomentoval situaci chmelař Karel Šrámek z Rakochmelu Kolešovice. Spadlo tu dvacet osm milimetrů vody a bylo to tak akorát včas. Práce na polích i ve chmelnicích pokračují dále: postřik, kultivace i zavádění chmele. V Senomatech napršelo 37 milimetrů. Místní bouřky před tím se Senomatsku vyhýbaly. Spadlo tady celkem zhruba od 2 do 3,5 milimetru vody. „Bylo tu už katastrofální sucho. Nejvíce se to projevilo na pšenicích, které přisychaly. Déšť pomohl, ale některé porosty už to nezachrání," zkonstatoval Luděk Fišer, místopředseda Zemědělského družstva Senomaty.

Asi od 2. června se tady rozběhne senážování do bioplynové stanice. V půlce června plánují rozjezd senážování žita. Čtyřicet tři milimetrů vody pomohly v Malinové kukuřicím a jařinám. „Déšť přišel pozdě. Přeháňky před tím tu nebyly. Ozimé ječmeny a pšenice mají kratší odnože," řekl předseda družstva Agro Malinová Jiří Růžička.
Na Kounovsku, území s nejmenším počtem srážek na Rakovnicku, napršelo 31 milimetrů. Před tím se tu přehnaly přeháňky, při kterých spadlo od jednoho do sedmi milimetrů a stačily pouze namočit povrch.

„Déšť nebyl prudký, všechna voda se určitě využila a dostala se do hlubších vrstev půdy. Po vedrech, která nastoupila potom, by ale zase mohlo napršet," uvedl ředitel Probiosu Kounov Pavel Řepík. Nedostatek vody se projevil na obilovinách, kterým téměř uschly odnože, takže nynější srážky ovlivní spíše hlavní stéblo. Ale pomohly například řepkám, u kterých se nyní tvoří šešule.

V Probiosu dokončili první zavádění a začnou druhé, opravné. Ošetřují chmel proti perenospoře, pole přihnojují dusíkem a aplikují postřik proti blýskáčku v jarní hořčici.