Zákonodárci v předchozích ve Sněmovně odhlasovali novelu zákona o vnitrozemské plavbě. V rámci novely se počítá s tolerancí maximálně 0,5 promile alkoholu u vůdců plavidel, u ostatních členů posádky se hladina alkoholu neřeší.

Vyplout s alkoholem v krvi budou moci vodáci pouze na některých úsecích řek a vod. Jedná se především o horní části řady toků, které nepatří do takzvané dopravně významné vodní cesty; nutno ale podotknout, že tyto „cesty“ nejsou pro vodáky a rekreanty turisticky zajímavé. Novelu zákona musí ještě schválit Senát, následně poputuje k podpisu prezidentovi České republiky.

Až doposud přitom na veškerých řekách a vodách platila nulová tolerance. Vodákům za nedodržení zákona hrozila až pětitisícové pokuta a zákaz splouvání řek. Mnozí tento zákaz kritizovali a zmírnění zákona vítají.

Rakovnický deník oslovil necelé tři desítky vodáků, kteří pravidelně splouvají řeky. I oni mluví o tom, že sice platí nulová tolerance, ale málokdo zákon dodržoval. I to byl podle některých zákonodárců důvod k prolomení nulové tolerance.

„Jezdíme na vodu už třicet let. Vždy pak s kamarády večer popíjíme, děti dovádějí dlouho do noci. Myslím si, že málokdo by ráno nenadýchal. V kánoi s dětmi ale rozhodně tvrdý alkohol nepijeme, dáme si pivo po jídle, šetříme se na večer,“ řekl Deníku Petr Brabec.

Před pitím alkoholu na řekách varují i vodácké organizace. Velmi často je totiž u vodních nehod viníkem alkohol. Vodáci posíleni alkoholem, i když mají se splouváním řek malé zkušenosti, přeceňují své síly, ztrácí respekt z řeky, jezů. Problémy mohou nastat i při převržení lodi. Člověk pod vlivem alkoholu má horší koordinaci pohybů.

„Lidé, kteří jedou na vodě, by prostě chlastat neměli. Večer ať se děje cokoliv. Jezdím na vodu poměrně často, viděl jsem mnohokrát na jezu velmi nebezpečné situace a bylo to způsobeno tím, že tam jeli nalití lidé. S jedním či dvěma pivy bych asi problém neměl, ale opilci na vodě jsou nebezpečím pro spousty lidí okolo,“ reagoval Jan Švácha, místostarosta Rakovníka a zároveň vodácký instruktor.

„Mnohem horší je, když někteří vodáci sjíždí řeku v noci. Proti střídmému popíjení nic vyloženě nemám,“ dodal Karel Filip, starosta Nového Strašecí a převozník na řece Berounce – V Luhu pod Branovem.