Více než 102 přihlášených posádek se letošní rok zúčastní tradičního závodu s názvem Vodácký maraton na řece Berounce, jehož 33. ročník se uskuteční v sobotu 22. května od brzkých ranních hodin.

Počet posádek však není úplný, protože mnozí soutěžící se také přihlašují těsně před startem závodu.

Základní informace

Start Vodáckého maratonu na Berounce je tradičně z vodáckého tábořiště pod silničním mostem v Dolanech u Chrástu u Plzně na říčním kilometru 124,7.
Cíl je v tábořišti pod Nezabudickým jezem u obce Branov na říčním kilometru 66,4. Trasa měří 58,3 kilometru. Ubytování na tábořišti v Dolanech 21. května a na tábořišti v Branově 22. května je zdarma.

Akci pořádá občanské sdružení VODMAR o.s. a TJ Lokomotiva Beroun. Nutno podotknout, že v minulosti akci zaštiťovala jako hlavní pořadatel pouze TJ Lokomotiva Beroun.

Rozdíl je ale pouze v počtu hlavních pořadatelů, protože okolo organizace celé vodácké akce proplouvají prakticky stejní lidé. Za ty hlavní na velícím můstku jmenujme admirála Josefa Urbánka - hlavního organizátora akce, víceadmirály Petra Michala a Tomáše Slepičku. Za organizací akce stojí ale i mnozí další nejmenovaní spoluorganizátoři.

Nutno podotknout, že Vodácký maraton je zařazen do celostátního programu ČSTV „Sportuj s námi“

Samozřejmě, že je k opět dispozici zázemí branovského kempu, kde se soustředí všichni zúčastnění a probíhá finální vyhodnocení po ukončení závodu.

Program

Po vyhlášení výsledků a vyhodnocení účastníků akce následuje bohatý kulturní program, který připravili organizátoři. Na místě je možné se dobře najíst a napít ve společném zastřešeném zázemí a také strávit společné chvíle u táboráku, na zbudovaném podiu a parketu pak probíhá večerní kulturní program s živou hudbou.

Účastníci si mohou zatancovat i zazpívat a nezřídka trvá akce do brzkých ranních hodin následujícího dne. V minulosti zde vystoupilo již velké množství muzikantů a umělců, jmenujme především skupiny Vodáci, Tukani, Farmáři, Ponožky pana Semtamťuka nebo například Wabiho Daňka se svou skupinou.

Podle slov admirála Josefa Urbánka není důležité počasí, ale hlavně pohoda a setkávání kamarádů a sportovců v jednu chvíli na jednom místě: „Letos očekáváme první dojezdy závodních lodí okolo 13.15 hodin. Vyhlášení pak v 18.15 hodin. Odpolední předtančení připravila MŠ Pod Homolkou Beroun s programem „Prázdninová“ od autorů Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, dále s programem „Tři sestry“ pod vlastním názvem ´Rockový důchodce´. Podvečerní vystoupení po vyhlášení výsledků zajistí country-rock kapela Vodáci Beroun a blues-rock ´n´ rollová kapela Pins ´n´ Needles z Berouna.“