O velkou zakázku má zájem 27 firem, čtyři ale byly z tendru vyřazeny, protože nesplňovaly podmínky. ČTK to řekli starosta Roztok Vladimír Melč a náměstek hejtmana Marcel Chládek (ČSSD).

Nový vodovod budou mít obce Křivoklát, Městečko, Velká Buková, Nezabudice, Pustověty, Nový Dům, Račice, Zbečno a Sýkořice na Rakovnicku. Obce projekt připravují asi šest let. Musely kvůli němu vytvořit svazek, aby dostaly minulý rok schválenou dotaci 600 milionů korun od ministerstva životního prostředí. Předtím totiž starostové o peníze žádali samostatně a byli neúspěšní. Obce nyní podle Melče obesílají firmy, které mohou nabízet cenu za výstavbu vodovodu. Čtyři firmy byly z tendru vyřazeny, protože nesplňovaly všechny podmínky tendru. „Ještě do konce letošního roku bychom chtěli uchazeče, kteří splnili kvalifikaci, obeslat s žádostí o podání cenové nabídky," uvedl Melč, který je předsedou sdružení malých obcí. V únoru by pak obce mohly nabídky znát a vybrat vítěze.

Obce zároveň splácejí kraji bezúročnou půjčku na připravení projektu, kterou získaly už před několika lety. Podle Melče nedávno splatily osm milionů a zbývajících 7,5 milionu budou teď splácet po měsících. „V podstatě by to zruinovalo rozpočet těch malých obcí, pokud by to měly zaplatit najednou," vysvětlil nedávné rozhodnutí krajské rady náměstek hejtmana Chládek.

Obce nový vodovod potřebují, jelikož se potýkají s nedostatkem vody. Na Křivoklátsku významně ubývá podzemní voda a do řady obcí musí být dovážena pomocí cisteren. Původně se předpokládalo, že stavba začne ještě v loňském roce. Práce se zpozdily kvůli tendru, který začal v lednu. Ten ale musel být v dubnu změněn kvůli novému zákonu o veřejných zakázkách a začalo se znovu.