VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodu z potoka až do hradní kašny hasiči nakonec dostali

Křivoklát –  Dopravit vodu hadicemi  z Rakovnického potoka na hrad Křivoklát  a secvičit a  zkoordinovat činnost jednotlivých jednotek hasičů okrsku Křivoklát, aby v případě požáru na hradě dokázaly včas zasáhnout, to byl  hlavní smysl a úkol sobotního hasičského cvičení.

14.5.2012
SDÍLEJ:

Cvičení hasičů na hradě KřivoklátěFoto: Deník/Šárka Hoblíková

Křivoklát –  Dopravit vodu hadicemi  z Rakovnického potoka na hrad Křivoklát  a secvičit a  zkoordinovat činnost jednotlivých jednotek hasičů okrsku Křivoklát, aby v případě požáru na hradě dokázaly včas zasáhnout, to byl  hlavní smysl a úkol sobotního hasičského cvičení.
„V dnešní době je to méně preferovaný způsob. Většinou se používá kyvadlová doprava vody cisternami. Vzhledem k terénu, úzkým silnicím, dlážděnému povrchu, zejména v zimním období, kdy se tady nesmí solit, se tu ale může tento způsob dopravy vody použít," vysvětlil velitel sobotního zásahu Luděk Egert, jinak  velitel Jednotky požární ochrany 2 – Roztoky.

V půl deváté ráno nastoupilo na parkovišti nad hradem celkem padesát mužů  jednotek z Křivoklátu, Roztok, Branova, Karlovy Vsi, Velké Bukové,  Nezabudic a Nového Domu.

Zásah
„Cvičení se v podstatě opakuje, naposledy se uskutečnilo před osmi roky, takže je vyzkoušeno, že dopravit vodu sem jde.  Akce se uskuteční za plného provozu hradu. Kdo máte vysílačky, naladíme se na kanál číslo patnáct.  Nevím, jak se nám podaří spojení na hrad," řekl mimo jiné v krátké poradě před akcí velitel zásahu Egert.

Pak se jednotky rozjely na určená místa. Hasiči čerpali vodu jedním čerpadlem z Rakovnického potoka pod sklepy pivovaru. Druhé stálo v prudkém svahu pod sklepy. Třetí u cesty na nádvoří hradu. Tři minuty před půl desátou začali hasiči stavět vedení. S tím byli hotovi za osm minut. Samozřejmě museli hadici v prudkém a po dešti mokrém svahu vyvázat, aby nesjela dolů.

Bohužel, během tří minut čerpání se zjistilo, že čerpadlo nemá dostatečný výkon. Za tři a půl minuty ho dokázali hasiči vyměnit. Vodu dopravili do autocisterny na nádvoří hradu.   Na hrad se z potoka dostalo tři a půl kubíku vody během čtyř minut a jedenácti vteřin. Tu nejprve hasiči čerpali do přistavené cisterny na nádvoří.  Z té ji vystříkali do hradní kašny.

Hodnocení
Vzhledem ke stáří techniky, některá je i ze šedesátých let, je to dobrý výkon. Stejně cvičení hodnotil i velitel zásahu Egert: „S ohledem na techniku to dopadlo dobře. Smyslem cvičení bylo prověřit kondici mužstva i strojů. To myslím svůj účel splnilo."

Kromě problémů s čerpadlem se při akci ukázal ještě jeden, a to spojení na hrad. Přes silné zdi se ani na pětiwattovém kanále hasiči téměř neslyšeli.
Přes všechny těžkosti kladně cvičení zhodnotil také starosta Sboru dobrovolných hasičů v Křivoklátu Pavel Friebert: „Vodu jsme sem dostali. Hlavní je to, že si sbory ověřily, že dokážou mezi sebou komunikovat. Ve většině sborů je hodně nováčků a pro ty je důležité si dopravu vody vyzkoušet, nebo alespoň vidět, jak se to dělá. Třeba že si musí hadice ve stráni uvázat, jinak jim sjedou dolů,  aby si dokázali poradit při skutečném zásahu."

Kromě cvičení před osmi roky hrad zažil  ještě jedno zimní cvičení. Voda se tenkrát netáhla z Rakovnického potoka, ale z rybníka Slaďák u parkoviště. Účastnili se ho i rakovničtí hasiči a vše se běželo skutečně na čas. Tématické cvičení připravuje křivoklátský okrsek každý rok. Loni  byl na téma pomoc při dopravních nehodách. 

Cvičení v číslech:

8. 45 hod. nástup
8.55 hod porada
9.04 hod zahájení
ustavení techniky
9.27 hod zahájení stavby vedení
za 8 minut 5 vteřin vedení postaveno
za 3 minuty závada na čerpadle
za 3 a půl minuty výměna čerpadla
za 4 minuty 11 vteřin vyčerpání 3,5 kubíku vody z potoka na hrad
1 kubík = 1 minuta čerpání
10.00 hod konec zásahu, balení hadic  a úklid techniky
použilo se 16 dvacetimetrových hadic a 3 čerpadla
nácviku se zúčastnilo 50 hasičů

Autor: Šárka Hoblíková

14.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prvňáčci ze ZŠ a MŠ Kněževes s třídní učitelkou Jarmilou Tesařovou.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ a MŠ Kněževes

Barušky a Berušky při svém vánočním vystoupení na Staroměstském náměstí zaujaly kromě českého publika i davy lidí ze všech koutů světa.
38

Barušky a Berušky dobyly Staroměstské náměstí

Při Adventním svícení společně rozsvítili Rakovník

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Užít si předvánoční podvečer plný světel, hudby, pohody, ale i svařáku a jiných dobrot, bylo včera možné na Adventním svícení. Už popáté se tak na Husově náměstí, před některými obchody, restauracemi i sídly organizací rozsvítila světýlka, která symbolicky poděkovala zákazníkům a návštěvníkům.

Osobnosti a fotbalisté nakopali dětem přes 322 tisíc korun

Rakovník /FOTOGALERIE/ – V rakovnické sportovní hale se konal již třetí ročník chvályhodné charitativní akce – Nakopeme dětem. Ročník to byl více než úspěšný, po sečtení všech částek se konečná suma vyšplhala na báječných 322 tisíc korun. Peníze byly rozděleny pro Lukáše Váchu, který je odkázán na elektrický vozík, pro Majdu Rajchlovou z Lišan, pro organizaci Zdravotní klaun, dále pro Dětský domov v Novém Strašecí a pro děti z azylových domovů. 

Na přání opraví Lidickou ulici  v Novém Strašecí

Nové Strašecí – Jelikož Lidická ulice v obytné části Nového Strašecí nebyla v příliš dobrém stavu, občané města se s žádostí o její opravu obrátili na městský úřad. A vyplatilo se. Vedení města se rozhodlo, že ulici alespoň v její nejvíce poničené části zrekonstruuje. Proto už stihlo zajistit projekt i stavební povolení pro asi padesátimetrový úsek.

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT