Na slavnostním nástupu nechyběli ani starosta města Luděk Štíbr, vojenský veterán - podplukovník Mikuláš Vondráček a zejména generálmajor Štefan Muránský, ředitel Sekce logistiky Ministerstva obrany. Ten při slavnostním aktu zmínil unikátnost rakovnického praporu, který jako jediný v republice dokáže zabezpečit alianční vojska na území českého státu, ale i tisíce kilometrů od našich hranic. Na území Evropy jsou přitom takovéto vojenské útvary pouze dva.

Štefán Muránský ocenil dosavadní práci jak dosavadního velitele Vladimíra Jelínka, tak i nastupujícího Tomáše Gubáše, kterého zná již řadu let. „Je velice zkušený. Znám ho z operací z Kuvajtu a Iráku a proto jsem rád, že tuto funkci začal vykonávat,“ pronesl generálmajor. Vladimír Jelínek působil jako velitel vojenské posádky v Rakovníku více než pět let. Současný prapor pro podporu nasaditelných sil zde vznikl v lednu loňského roku.

„V Rakovníku jsem byl velmi rád. Vytvořili jsme tady dobrý kolektiv. Na začátku nás bylo dvacet, takže jsme se poznali blíž. Poté vojáci přibývali a bylo příjemné pracovat s mladými lidmi, člověk pookřál. Všiml jsem si, že současná generace vše vnímá trochu jinak, než jak jsme to vnímali my. Těším se i na nové působiště, kde mě čeká výcvik a zase výcvik,“ pronesl Vladimír Jelínek.

Nový velitel Tomáš Gubáš bere funkci velitele posádky v Rakovníku jako velkou výzvu. „Každý nový velitel se musí sžít se svojí jednotkou. Bohužel nemáme moc času, abychom se nějak blíže poznali a musíme řešit vojenské záležitosti. V listopadu nás čeká cvičení přímo v rakovnických kasárnách. Jinak se na tuto pozici moc těším, je to pro mě zajímavá zkušenost. S lidmi jsem dělal většinu vojenské kariéry na velitelských funkcích, ale velitel praporu je pro mě novou funkcí a novou výzvou,“ uvedl Tomáš Gubáš.

Prapor čítá v současné době 186 vojáků, ale brzy se vojenský útvar v Rakovníku rozroste na 1300 vojáků.

Bližší podrobnosti o stavu a plánech s vojenskou posádkou v Rakovníku Vám přineseme v následujících dnech.