Reforma armády, která má za úkol snížit rozpočet ministerstva obrany, se dotkne i záchranných praporů. Ten rakovnický by měl zůstat.

Podle dostupných informací by ze stávajících šesti praporů v České republice měly zůstat beze změn jen dva, a to rakovnický a olomoucký. Prapor v Kutné Hoře by měl být zrušen úplně a zbývající tři by měly dostat jinou funkci. Fungování všech šesti záchranných praporů vyjde údajně armádu přibližně na jednu miliardu korun ročně.


Hejtman
Ke stávající situaci se vyjádřil i hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. „Vzhledem k tomu, že oba vojenské záchranné prapory na území Středočeského kraje, Rakovník a Kutná Hora, jsou součástí Integrovaného záchranného systému a existují dlouhodobé úzké vazby mezi krajem, městy a oběma prapory, pokládám za velmi důležité, aby Ministerstvo obrany o svých možných záměrech se zástupci samospráv vážně diskutovalo. Žádnou oficiální písemnou informaci Ministerstva obrany ohledně další existence vojenských záchranných praporů kraj dosud neobdržel,“ sdělil hejtman Bendl. Ten prý požádal ministryni obrany Vlastu Parkanovou o podrobné informace a o schůzku, při níž by bylo možné o případném záměru ministerstva diskutovat.