Významným krajinným prvkem byla vyhlášena farní zahrada, které je obehnána hradbami, již koncem roku 2008. Od té doby se její podoba změnila, pochopitelně k lepšímu. Vybudoval se přístřešek, ale také altánek v horní části. Pro děti zde byl navíc vybudován umělý svah, aby si mohly v zimě na svahu zařádit.

„Na vybudování tolik potřebných zídek jsme získali finanční prostředky od Středočeského kraje, Městského úřadu Rakovník a také Rakony. Zídky jsou potřeba především pro děti, které si v horní části hrají,“ informoval farář Vojtěch Novák. Toho také tíží přístřešky v levé části zahrady, které kazí celkový vzhled. „Není to moc estetické, ale vše je otázka peněz,“ povzdechl si farář.

Zahrada u fary opět ožije v dubnu, kdy se zde bude konat Den dětí Země. „Pravidelně sem také dochází studenti ze střední zemědělské školy a to nejen v rámci výuky, ale také na výpomoc. Spolupráce je to velice pěkná,“ řekl Vojtěch Novák.

Farní zahrada je veřejnosti přístupná. „Stačí zazvonit, či pokud se v zahradě pracuje, tak jen vejít,“ doplnil Vojtěch Novák.

Zcela otevřena farní zahrada ale nebude, a to z toho důvodu, že by sem poté mohl zajít kdekdo a tento krásný kout Rakovníka nenávratně poškodit.

Farář Vojtěch Novák také prozradil, a hlavně nám ukázal, místo, odkud je neskutečný pohled na historické budovy Rakovníka. „Právě odsud je možno vidět historickou budovu pošty, také zvonici a kostel.“

Jak jsme vás již před Vánoci informovali, u kostela svatého Bartoloměje bude vybudován bezbariérový přístup, a to díky adventnímu koncertu Markéty Mátlové. Právě ta věnovala výtěžek z dobrovolného vstupného. „Bezbariérový přístup vznikne v levé části vstupu do kostela a měl by být vybudován do Velikonoc,“ sdělil Vojtěch Novák.