„Stále váhám a už několikrát jsem svůj názor přehodnotila. Je to těžké," řekla Rakovnickému deníku Magdaléna Blažková.

To Petr Rojík má již jasno. „Jsem rozhodnutý už tak zhruba měsíc. A stále více se přesvědčuji, že jsem se rozhodl správně. K volbám však půjdu až v sobotu, v pátek jsem celé odpoledne na směně," reagoval na dotaz Rakovnického deníku Petr Rojík.

V letošních komunálních volbách se o přízeň voličů uchází na Rakovnicku 1 728 kandidátů, z toho je 1 144 (66,20 procent) mužů, 584 (33,80 procent) žen.

Kromě toho si obyvatelé Rakovnicka také volí svého senátora (Rakovnicko je součástí senátorského obvodu Louny, pozn. red.). Vybírat mohou z osmi kandidátů, přičemž rovnou pět kandidátů je z Rakovnicka. Mezi kandidáty nechybí ani současný ministr školství a také senátor Marcel Chládek (ČSSD). Ten se rozhodl pro obhajobu senátorského křesla.

Z Rakovnicka o post senátora dále usiluje lékařka Eva Kašová (KSČM), školní inspektor Luděk Štíbr (ODS), lékař Ivo Trešl (hnutí Město pro vás) a Jiří Loskot (nezávislý). Z lounského regionu kandiduje do senátu starostka Žatce Zdeňka Hamousová (ANO), Leo Steiner (KDU-ČSL) a Vladimír Záhorský (nezávislý).

Na Rakovnicku budou volit voliči v celkem sto dvaceti volebních okrscích ze třiaosmdesáti obcí. Nejvíce volebních okrsků má pak pochopitelně okresní město Rakovník.

A právě sem se soustřeďují zraky voličů a vůbec veškeré politické veřejnosti nejvíce. Obhájí lídr ODS Zdeněk Nejdl pozici starosty Rakovníka i tentokráte? Nebo po dvanácti letech strávených v čele rakovnické radnice a města Rakovník skončí? Podaří se současnému místostarostovi Janu Šváchovi (TOP 09) probojovat do zastupitelstva města ze třinácté pozice na kandidátce? A jak vůbec dopadne opoziční ČSSD? Podaří se jí potvrdit vzestupnou tendenci v počtu získaných hlasů v Rakovníku? Jak moc zamíchají nová hnutí Město pro vás, Ano 2011 celkovým pořadím a komu seberou voliče?

Na odpověď na všechny zmíněné otázky si musíme počkat minimálně do sobotního odpoledne. To už by mohl mít Český statistický úřad spočítané výsledky v některých menších obcích. V Rakovníku se o přízeň voličů uchází celkem devět politických stran či hnutí.

A téměř všichni si dělají zálusk na obsazení rakovnické radnice. Vyjma Pavla Růžičky, lídra Strany svobodných občanů.

„Když se dostanu do zastupitelstva města, tak bych chtěl být zprvu obyčejným zastupitelem. Maximálně bych byl v radě města, kdyby mi to bylo nabídnuto. Chtěl bych hlavně získat zkušenosti o vedení města," nechal se slyšet Pavel Růžička.

Podle ostatních lídrů musí všichni kandidáti počítat s možností, že v případě zvolení by mohli být navrženi na funkci starosty města Rakovníka.

Ohlasy lídrů, výsledky voleb a grafy najdete v pondělním vydání.