Lídr rakovnické ČSSD Pavel Jenšovský se už nechal slyšet, že s největší pravděpodobností bude vytvořena koalice stejná jako na vládní úrovni. Dohromady tak obě strany dají dohromady osm křesel z jednadvacetičlenného zastupitelstva.

„Jednání o možné koalici jsou zatím otevřená a nikoho předem nevylučuji. V neděli se tím budu s ostatními kolegy zabývat," nechal se slyšet Pavel Jenšovský. Radost z výhry sociálních demokratů měl i současný ministr školství a do nedávna také lídr opozičních zastupitelů a především kritik vedení rakovnické radnice Marcel Chládek (ČSSD).

„Věřím, že sociální demokracie bude mít starostu. Vítězství je výsledek naší dlouholeté práce, což voliči ocenili," nechal se slyšet Marcel Chládek.

Kdo ovládne Rakovník?

Zatím není vůbec jasné, s kým se dohodnou sociální demokraté na koaliční spolupráci. Reálné možnosti jsou dvě. 

Tou první je spojení ČSSD, ANO 2011 a Město pro vás. Zatímco šéf sociální demokracie Pavel Jenšovský si nechal dvířka pro další vyjednávání pootevřená, když předem nikoho nevyloučil. To ale Miroslav Samaš se již před volbami nechal slyšet, že pro hnutí je nepředstavitelná koalice s představiteli dnes už bývalé koalice ODS a Společně pro Rakovník.

Další možností je koalice ČSSD, ANO 2011, KSČM. Tímto by vznikla koalice o jedenácti hlasech. Jednalo by se tak o velmi těsnou většinu.