Na Rakovnicku, Žatecku, v Praze, Brně a na řadě dalších míst Česka dosud žijí pamětníci dobrých i zlých časů na dnes ukrajinské Volyni. Před 150 lety zamířili naši krajané za lepším živobytím na tehdejší carskou Volyň. Dělo se tak na přelomu 60. a 70. let 19. století a důvody byly převážně ekonomicko-sociální.

Za pořadatele setkání v Kolešovicích upozornil Antonín Umlauf, že Huleč se před 150 lety po příchodu Čechů rozrostla ve velkou vesnici, rodin zde bylo asi tři sta. V Hulči byla česká škola, pošta, byl tam zařízený kulturní dům, ten si museli Češi postavit sami, z vlastních peněz. Byli tam hasiči, ochotnický spolek divadelní, kapely tam byly dokonce dvě.
Netušili, že je zde čekají postupem času nejen stalinské represe, ale i nacisté, ukrajinští nacionalisté, boje za osvobození Československa a krví vykoupený návrat do staré vlasti. Na Rakovnicku také žijí pamětníci, kteří žili v obci Huleč. Ti pořádají pravidelná setkání, z nichž zatím poslední se uskutečnilo v Kolešovicích. "

"Dnes se nás tady v Kolešovicích sešlo asi šedesát. To víte, ubývá nás. Stárneme,“ konstatoval Antonín Umlauf, který byl kdysi také přímým účastníkem bojů na Dukle. Podílel se tedy během druhé světové války na osvobození naší země.
„Tady v Kolešovicích jsme se setkali už šestkrát. Je tu příjemné prostředí a především sál máme pronajatý zdarma, což je příjemný bonus. Podobných setkání už ale máme za sebou asi osmnáct,“ upozornil Umlauf.


V minulosti se Volyňáci sešli například také v Podbořanech či Žatci. Volyňské Čechy lze potkat na Rakovnicku třeba v Hořesedlích, Zderazi, Hořovičkách, Kolešově, již zmíněných Kolešovicích či ve Vrbici. Volynští Češi se sešli v Kolešovicích nejen z důvodu vzpomínání, ale z důvodu zamýšlené přeshraniční spolupráce s ukrajinskou obcí Huleč.


„Ta by mohla začít spolupracovat na společných akcích a projektech s vesnicemi v České republice, kam se občané Hulče po válce přestěhovali. Pojedeme na Ukrajinu v srpnu oficiálně jako výprava, navázat tam spolupráci. Tak uvidíme,“ dodal ještě k tématu volyňských Čechů na Rakovnicku Antonín Umlauf.