Přes sedm stovek volyňských Čechů, mezi nimiž jsou také občané Rakovnicka, usiluje o odškodnění za půdu, kterou jim na území dnešní Ukrajiny vzal tehdejší Sovětský Svaz.

Za Volyňáky z Rakovnicka vysvětlila Emílie Šimánková z Hořesedel: „Český stát jim ale podle premiéra Petra Nečase žádné peníze nevyplatí, neboť jej k tomu nenutí žádné právní normy.“

Pomoc jim přislíbil až senátor Marcel Chládek. „Jedná se zásadní křivdu, ke které se nikdo nemá. Všichni ji uznávají, ale nikdo ji nechce řešit.“
Chládek Volyňákům navrhl, aby svůj problém přednesli na půdě parlamentu, s čímž jim ochotně pomůže. „Navrhoval bych uspořádat veřejné slyšení. To problém zpopularizuje. Dostane se do médií, a co je v médiích, to zajímá i politickou garnituru,“ navrhl senátor Chládek.

Emilíe Šimánková na setkání připomněla, že ve válečných letech v roce 1944 bojovali za tehdejší Československou republiku také Volyňští Češi. V průběhu osvobozovacích bojů jich zemřelo okolo patnácti set. Nárok na odškodnění tedy mají i z morálního hlediska obrovský.