Rakovnický okres má prozatím to štěstí, že se v celorepublikovém měřítku může pochlubit relativně malou kriminalitou.

„Když už dojde k nějakému trestnému činu tak se jedná spíše o nárazové akce. Příkladem budiž série vloupání do chat a chalup v Újezdě nad Zbečnem, kterou jsme zaznamenali na přelomu loňského a letošního roku,“ konstatoval mluvčí rakovnické policie René Černý.
Trestná činnost na Rakovnicku je rovněž úměrná počtu jeho obyvatel, rozloze, specifikům a struktuře toho jaké možnosti se tu případným pachatelům nabízejí.
„Pokud budeme například hovořit o krádežích aut na území města, jedná se tu o třiceti až pětatřiceti ukradených aut ročně. Což ve srovnání s jinými aglomeracemi není zase až tak katastrofické. To ale samozřejmě občana nezajímá. Ten přišel o auto,“ řekl René Černý.
Co se týče násilné trestné činnosti na území celého okresu dojde zde například ročně k deseti až patnácti loupežím. „Nemůžeme se tedy srovnávat s jinými lokalitami kde je trestná činnost daleko brutálnější a rozvinutější,“ uvedl zdůraznil René Černý.
O to déle a intenzivněji se ale samozřejmě vzpomíná na každou dramatičtější událost, která se na Rakovnicku během let udála.
Strach a obavy o život přinesl na Rakovnicko střelec od Řevničova. Vězeň, který dostal vycházku za dobré chování, si opatřil zbraň a tou napadl ze zálohy starší ženu. „To je záležitost na zamyšlení. To, že se vězeň chová ve výkonu trestu dobře, ještě neznamená, že mu společnost může důvěřovat,“ zdůraznil policista s tím, že právě tento člověk byl dle toho jak se choval, rozhodnut nevrátit se zpět do výkonu trestu a dostat se z republiky za každou cenu. „Jak je vidět byl připraven i zabíjet,“ pokračoval René Černý.
V souvislosti s blížícím se svátkem zamilovaných nelze zapomenout na drama z lesů u Žďáru.
„Valentinská vražda je na rozdíl od Řevničovského střelce, což byl promyšlený čin, taková smutná záležitost. Tady se jednalo spíše o impulzivní chování a zkrat mezi přáteli. Vraždu z afektu,“ doplnil René Černý.
Parta přátel tehdy popíjela na chatě a došlo k roztržce mezi dvojicí mužů s tím, že jeden z nich bodl toho druhého do krajiny srdeční. „A to tak šikovně, že trefil takovým způsobem, že jej na místě usmrtil,“ popsal policista.
Chvíle jak vystřižené z hororového filmu prožili starší manželé z Ryšína. „To je typický případ nevyzpytatelného chování duševně chorého člověka,“ uvedl René Černý.
Nejméně pravděpodobné se tehdy stalo skutečností. Duševně vyšinutý muž nad ránem vystoupil z vlaku s tím, že musí zabít lidi v domku poblíž trati. „Zaujalo ho to, že se v domku svítilo. Měl hnutí mysli a šel tam s tím, že jde zabíjet. Pravděpodobnost toho, že něco podobného člověka potká je mizivá, ale jak je vidět i tyto situace život přináší,“ vzpomínal René Černý.
V tomto případě bylo důležité to, že operační důstojník policie zareagoval skvěle v tom, že do Ryšína poslal policejní hlídku, která sice v tomto obvodě neměla svoji působnost, ale měla to k domku blíže.
Vrah se na první pokus do domu nedostal a vzdálil se na okamžik jen proto se o průnik do domku pokusil ještě jednou. Vyděšeným manželům se ale mezitím podařilo přivolat na pomoc policii.
„Tehdy byl v Ryšíně proveden zákrok opravdu za minutu dvanáct,“ uzavřel René Černý.