Ještě v roce 2020 se na katastru Rakovníka nacházelo 13 autovraků. Dřívější legislativa nedávala radnicím příliš prostoru k prohlášení aut za vraky, jejich následnému odstranění z veřejných prostranství a po vypršení zákonných lhůt k ekologické likvidaci. Změna nastala novelou zákona o pozemních komunikacích.

Podle mluvčí rakovnické radnice Kateřiny Hradilové se v současné době na území města nachází pouze jediný vrak.

„Co se týče odstavených vozidel, která mají více než půl roku propadlou technickou, osm jich nyní máme obeslaných první výzvou, tři druhou výzvou a dvě budou předána odboru správy majetku s návrhem na prodej. Dále evidujeme jedno vozidlo, jehož provozovatel byl zjišťován,“ uvedla Hradilová.

Radnice po celý rok monitoruje nepojízdná či nezpůsobilá silniční vozidla a vyzývá provozovatele k jejich odstranění. Pokud po uplynutí dvou měsíců od doručení výzvy vozidlo nezmizí, může jej město odstavit mimo pozemní komunikaci, o čemž následně informuje provozovatele.

Záchytné parkoviště v ulici Dukelských hrdinů

„Veškerá tato vozidla se odtahují do areálu společnosti TRAK v ulici Dukelských hrdinů, se kterou máme uzavřenu smlouvu o provádění odtahu. Pokud si provozovatel vůz nevyzvedne do tří měsíců od oznámení, dojde k veřejné dražbě,“ vysvětlila Hradilová.

V současné době je na záchytném parkovišti připraveno k prodeji ve veřejné dražbě pět vozidel. Všechna mají pravomocné povolení prodeje ve veřejné dražbě, které vydává silniční správní úřad.

„Loni jsme vydražili šest vozidel za nejnižší podání. Náklady vynaložené městem na jednotlivá vozidla se nevrátila. Dražena byla auta, která nebyla v dobrém stavu. Po odečtení vydražené ceny zůstaly náklady na jedno vozidlo ve výši zhruba pět tisíc korun. Tyto náklady jsou poté vymáhány po původním provozovateli vozidla,“ připomněla mluvčí rakovnické radnice.

Dlouho nepojízdné vozy nesleduje pouze městská policie, ale mohou na ně upozorňovat i občané, což se také čas od času děje. Strážníci sepíšou oznámení o nálezu, které spolu s fotodokumentací zašlou odboru správy majetku. Ten z karty vozidla zjistí totožnost provozovatele a ověří prošlou technickou kontrolu. V případě, že SPZ ani VIN čísla nejsou viditelná, je možné auto po pěti dnech otevřít a číslo zjistit. Poté následuje proces, který může vést až k dražbě.

Tyto odstavené vozy na rozdíl od autovraků mohou být po nepříliš velkých opravách pojízdné - nebo tak alespoň na první pohled zvenku vypadají.

V Novém Strašecí problémy s autovraky ani s odstavenými vozy s propadlou technickou kontrolou dlouhodobě nemají. „Jde pouze o jednotlivce, kteří auto někde odstaví. Nějakou chvíli trvá, než je dohledáme, ale majitelé si pak auta odvezou,“ uvedl velitel městských strážníků Stanislav Jahelka. Naposledy se tak stalo na začátku letošního podzimu.

Veřejné dražby vozidel v Rakovníku

V současné době je na záchytném parkovišti připraveno k prodeji ve veřejné dražbě pět aut.

Po stanovení minimální výše příhozu radou města požádá odbor správy majetku exekutora o zahájení dražby. Vše bude probíhat elektronicky s tím, že prohlídku vozidel, kterou exekutor v rámci dražební vyhlášky vypíše, zajistí odbor správy majetku a občané o ní budou včas informováni.

Ford Mondeo (černý)
Vozidlo má řízení na druhé straně, bylo vyrobeno pro Velkou Británii. Má vypuštěná tři kola, ulomená obě zpětná zrcátka. Rozpraskaný lak po celé pravé délce, rozbitý zadní světlomet a malé okénko v zadní části, přední nárazník je prasklý. Ve vozidle je nepořádek a různé odpadky. V tuto chvíli eviduje město na vozidlo náklady ve výši 5 600 korun (odtah a parkovné). Výše nejnižšího podání je 1 000 korun.

Citroën Saxo (šedý)
Vozidlo je mírně poškozené. Má prázdné jedno kolo, ulomená obě zpětná zrcátka, prasklý spoiler, těsnicí guma u okna řidiče je odlepená stejně jako plast na dveřích u řidiče. Zadní dveře za spolujezdcem mají jinou barvu. V tuto chvíli eviduje město na vozidlo náklady ve výši 6 000 korun (odtah a parkovné). Výše nejnižšího podání je 1 500 korun.

Škoda Felicia (modrá)
Vozidlo je velmi poškozené. Má rozbité čelní sklo, přední světlomety i boční blinkry, rozbité je okénko vzadu za spolujezdcem i střešní okno. Uvnitř vozidla je velký nepořádek. V tuto chvíli město eviduje na vozidlo náklady ve výši 6 000 korun (odtah a parkovné). Výše nejnižšího podání je 500 korun.

Ford Mondeo (modrý - metal)
Vozidlo se zvenku jeví jako nejvíce poškozené. Má všechna okna rozbitá, utržená zpětná zrcátka, promáčklou střechu, rozbité jsou zadní světlomety, utržené je víčko k nádrži i lišty dveří. Všechna kola jsou prázdná. Roztrhaný je i interiér vozu. Část kapoty má jinou barvu. V tuto chvíli eviduje město na vozidlo náklady ve výši 6 000 korun (odtah a parkovné). Výše nejnižšího podání je 500 korun.

VW Passat Variant (černý)
Toto vozidlo je v nejlepším stavu ze všech. Má vypuštěná dvě kola a drobné oděrky na karoserii. Jiné defekty na první pohled vidět nejsou. Vozidlo má tažné zařízení a interiér je v kůži. V tuto chvíli evidujeme na vozidlo náklady ve výši 6 000 korun (odtah a parkovné). Výše nejnižšího podání je 5 000 korun.


K uvedeným nákladům na jednotlivá vozidla budou ještě rozpočítány náklady na dražbu.

Minimální příhoz je u prvních čtyř vozů navrhován 500 korun a v případě pátého vozidla 800 korun. Pokud se vozidla nevydraží, budou předána k ekologické likvidaci. Poté budou náklady postoupeny k vymáhání. U všech aut, která bude město dražit, jde pravděpodobně o koupi na náhradní díly.