„Mohu potvrdit, že tyto předměty jsou u dětí velmi oblíbené. Pravidelně se zúčastňujeme soutěže šikovné ruce, kterou vyhlašuje Dřevoobchod Lubná a umisťujeme se na bodovaných místech,“ potvrzuje zájem dětí ředitel 3. základní školy v Rakovníku Jan Křikava. Vedení školy na něj reaguje pravidelnou modernizací. „Asi před šesti lety jsme realizovali grantový projekt Už vím, proč chci na techniku, v rámci nějž jsme získali přes jeden milion korun a peníze jsme investovali do klasické dílny i elektrodílny,“ říká Jan Křikava s tím, že v současnosti připravuje škola novou animační dílnu.

Také v rakovnické 2. základní škole se učebny předmětů dílny a kuchyňky, které zde navštěvují žáci 7. ročníků, pravidelně oživují a vybavují. „Obě místnosti jsou ve strategickém rámci místního akčního plánu a samozřejmě se v nich průběžně něco obnovuje. Nedávno třeba byly pořízeny nová kamna, nádobí a podobně. V dílnách zase nové nářadí nebo interaktivní tabule,“ potvrzuje ředitel školy Zdeněk Brabec.

Jak potvrdil i ředitel 1. základní školy v Rakovníku Karel Folber, vybavenost kuchyňky a dílny je na velmi dobré úrovni. „Oba předměty jsou zařazeny v rámci povinné výuky na druhém stupni a již třetím rokem existují pro první stupeň také kroužky. Kuchyňka byla zrekonstruována asi před čtyřmi lety. Došlo k renovaci linek a cvičná kuchyňka byla rovněž dovybavena. Dílna byla zmodernizována před sedmi lety, takže si učitelé ani děti nemají rozhodně na co stěžovat,“ uvedl Karel Folber.

Na vybavenost si nestěžují ani v menších obcích

Na nejmodernější vybavení se brzy mohou těšit žáci čistecké základní školy. V rámci projektu robotiky, techniky a přírodovědného vzdělávání totiž v současnosti probíhají úpravy učeben, mezi něž patří i dílny a kuchyňky. „Jdeme cestou polytechnického vzdělávání. Učebny budou moderně vybavené, přičemž se budeme snažit zachovat i to klasické, co by se měly děti v kuchyňce či dílně naučit, ale modernějším způsobem, abychom nezavírali oči před čtvrtou průmyslovou revolucí a dokázali být její součástí,“ vysvětluje ředitelka školy Marie Kruntová.

Na vybavenost dílny a kuchyňky si nemohou stěžovat ani v ZŠ a MŠ Bez hranic ve Mšeci. „Městys Mšec nám ročně poskytuje do provozu velmi příznivou dotaci a my si všechny tyto učebny snažíme pravidelně zdokonalovat dovybavovat. Vedle normální dílny máme navíc ještě keramickou dílnu s pecí,“ říká ředitel mšecké školy Milan Dvořák.