Mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda vysvětlil: „Důvodem je prověření součinnosti složek integrovaného záchranného systému."
Zásah odstartoval v 9:02 hodin telefonickým oznámením o události na linky záchranných složek.

Simulace výbuchu skladu trhavin společnosti Explosia a.s. a následné zahoření okolních prostor neušla pozornosti občanů Lužné. Paní Iveta pro Rakovnický deník řekla: „Slyšeli jsme hasiče a viděli policejní auto. Mohu říci, že jsme určitě rádi, že se podobná preventivní opatření provádějí. Jsme pak mnohem klidnější, i když je sklad od obce daleko."

První hasičské vozy do areálu dorazily v 9.17 hodin, tedy pět minut před zákonem stanoveným limitem. Na místo se sjeli profesionální hasiči z Rakovníka a dobrovolní hasiči z Lužné a Řevničova.

Mluvčí společnosti vlastnící sklad, Martin Vencl, pro Rakovnický deník popsal: „Okamžitě začali prozkoumávat terén a rozmisťovat hadice."
Akce se účastnily čtyři cisterny, jeden velitelský vůz a jedna cisterna zůstávala 
v záloze pro případ potřeby na stanici. Oblast zásahu zajistila Policie České republiky, aby se 
k potencionálně nebezpečnému prostoru nemohly přiblížit nepovolané osoby. Záchranáři se tentokrát neúčastnili.

„Úplné výsledky cvičení budou stejně jako v jiných, podobných případech známy za zhruba dva týdny," dodal ještě k rychlému zásahu Petr Svoboda.
„Během cvičení nenastaly žádné potíže. Jak policisté a hasiči, tak i zástupci společnosti Explosia a.s. nabyli zkušeností a ověřili si, že v případě nutnosti zásahu jsou schopni plně spolupracovat a zajistit vše potřebné tak, aby nedošlo k ohrožení obyvatel v okolí skladů v Lužné," konstatoval v závěru akce pro Rakovnický deník Martin Vencl.