Nový rybník se měl nacházet východně od obce. „Měl být hotový do roka, ale během čtyř let nebyla firma schopna připravit stavební povolení. Po zvážení všech problémů jsme i po konzultaci s odborníky zjistili, že projekt není ideální. Měl mít pouze půl hektaru, zatímco lubenský má 0,8 hektaru. Navíc směrem k Pavlíkovu se zvedal terén, to by znamenalo zadepování velkého množství zeminy, což by vyšlo na deset milionů korun,“ popsal okolnosti, které vedly k ukončení spolupráce, lubenský starosta Pavel Soukup.

Lubenští tedy na jaře letošního roku oslovili jinou firmu, která měla solidní reference a jež se zabývá pouze rybníky. „Už máme zpracovaný projekt, sledujeme podzimní dotační výzvy, abychom mohli čerpat dotaci. Do dvou let by měl být rybník hotový,“ konstatoval lubenský starosta.

Obec zakoupila jiný pozemek směrem blíže ke Krčelu, kde se terén zvedá mnohem méně, tudíž navezení zeminy by mělo být pouze minimální. „Z toho, co se vyhloubí, se udělají ochranné hráze, zbytkem se vyrovná nerovnost terénu. Zadepování tedy bude nesrovnatelně nižší,“ pronesl Soukup.

Rybník bude umístěn vedle Jalového potoka.

Revitalizace rybníků

Poměrně nedávno došlo také k rekonstrukci Horního rybníka v Nesuchyni, a to za 3 miliony korun. Původní objem rybníka byl 254 m³, ale po odstranění sedimentu vzrostl objem čtyřnásobně. Součástí rekonstrukce bylo také zpevnění břehů rybníka a oprava požeráku, tedy vypouštěcího zařízení.

Již v loňském roce byl rovněž revitalizován rybník v Chotěšově, který byl velmi zanesený z luk a polí, tudíž bylo potřeba jej nejprve odbahnit. Poté se opravila hráz, zpevnily břehy, vyčistilo odtokové koryto, postavila opěrná zeď mezi rybníkem a silnicí vedoucí na Petrohrad.

Rybník je rozdělen na dvě nádrže. Ta menší zachytává naplaveniny z luk a polí, odtud vede přepad do větší nádrže. Město Jesenice na realizaci obdrželo hned dvě dotace, a to z Ministerstva zemědělství a fondu Středočeského kraje v celkové výši 2,8 milionu korun. Zhruba 700 tisíc tehdy zaplatilo ze svého rozpočtu.