V současné vyhlášce, která povoluje noční akce, je například Cyklování, koncert o velikonočních svátcích, ale také jsou zde zahrnuté vánoce, posvícení a další pravidelné každoroční akce. Mezi ně teď přibudou městské slavnosti Konšelský tuplák, sousedský festival Zahrádky a také hudební festival pořádaný Slepice Jam. Důvod je ryze pragmatický: hudební akce končí většinou ve večerních hodinách a někdy mohou zasáhnout až do doby takzvaného nočního klidu, který začíná úderem dvaadvacáté hodiny.

Jisté ale zatím nic není. Podle starosty města Luďka Štíbra novou vyhlášku musí schválit zastupitelé a následně se k ní bude vyjadřovat ministerstvo vnitra. Existuje tak možnost, že i když výjimky schválí zastupitelé, zamítne je právě ministerstvo.

„Souhlas se většinou dává u akcí, které mají určitou pravidelnost a dotýkají se celkově kulturního života ve městě či obci. Nelze tak do výjimek zařadit nahodilý koncert a podobně,“ připomněl starosta. Problém by tak mohlo ministerstvo s městskými slavnostmi Konšelský tuplák. Zatímco Slepice Jam či Zahrádky se letos uskutečnily již poněkolikáté, Konšelský tuplák je letošní novinkou.

Kvůli novele přestupkového zákona k ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností jsou také vesměs pasé noční koncerty na Tyršově koupališti. „Líbilo by se nám, kdybychom mohli v určité teoretické rovině dát koncerty na koupališti do vyhlášky. Bohužel – vzhledem k té specifikaci pravidelnosti tyto akce, které jsou na základě objednávek nárazové, se nám nedaří je do vyhlášky zakomponovat,“ řekl Luděk Štíbr.

Novela přestupkového zákona k ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností vstoupila v platnost v říjnu roku 2016. Její zavedení už tehdy kritizoval Pavel Jenšovský, v té době starosta města. Pokud se kdokoliv rozhodne uspořádat nyní akci, která není zahrnuta ve výjimkách vyhlášky, musí pořadatel poslat žádost zhruba se čtyřměsíčním předstihem, aby se vše stihlo projednat v radě města a poté na zasedání zastupitelstva. „Přijde mi to jako nevhodné zasahování státu do místních záležitostí. Odůvodnění, že občané musí být dlouhodobě informováni o tom, ve kterých dnech se přesně nevyspí, je, podle mého názoru, trošku mimo realitu. Je jen dobře, když jsou lidé aktivní, když se snaží pořádat akce, a pakliže to budou mít ztížené tím, že musí žádat měsíce dopředu, je to demotivující,“ řekl tehdy Jenšovský.