Samotná Hubertova jízda má už zavedená pravidla a rituály. Samozřejmostí tedy byl slavnostní nástup všech zúčastněných. Následovalo stužkování. Tentokrát rukávy jezdců zdobily stužky bílo fialové barvy. Ještě přípitek kolou nebo něčím pro zahřátí pro zdar celé akce a jezdci vyrazili na vyjížďku do lesa.

„Připravili jsme trasu asi tak na hodinu a půl. Jezdci s koňmi pojedou kousek po silnici, pak uhnou do lesa směrem k bažantnici. V lese je čeká několik přírodních překážek,” vysvětlila za pořadatele Alice Vondráčková z Občanského sdružení Falco Krušovice. Ta jela lišku. Mastera velkých koní jela Michaela Dekojová a malé koně vedla Daniela Kafková.

Po návratu z lesa jezdce i koně ještě čekala soutěž v klasických jezdeckých disciplínách - parkur a slalom velkých a malých koní. Pro pobavení si to ještě rozdali jezdci v židličkované.

Do Krušovic se vypravili většinou jezdci z blízkého okolí. Kateřina Vitnerová na koni Sherry přijela s celou partou z Ranče u Bentleyho. Tříletá kobylka Sherry měla síly a elánu dost. „Je to hotový tryskáč. Je teprve dva měsíce obsedlá,” ohodnotila koně Kateřina. Sama jezdí rok a půl Huberta, jede po třetí. Jinak se věnuje westernovému ježdění. V sedle je tak třikrát v týdnu. Sherry je samozřejmě její kamarádka. „Na ježdění mě nejvíce baví rychlost a pak také soutěže,” svěřila se Kateřina Vitnerová. Kromě tryskáče Šerky z Ranče u Bentleyho vypravili ještě čtyři koně. „Ostatní šetříme na zítřejší Hubertovu jízdu do Mutějovic. Tam určitě nesmíme chybět," řekla se smíchem Simona Vrabcová.

Hubertova jízda

Uzavírá jezdeckou sezonu, je svátkem pro všechny jezdce. Vychází z historie parforsních honů v Anglii. Šlechta tehdy za zvuku lesních rohů vyjížděla na svých koních se smečkou a honila lišku. Postupem doby se hony změnili ve společenskou a sváteční událost pro jezdce. Tradice přišla k nám v předminulém století. Jízdy se uskutečňovali na počest sv. Huberta. Ten má svátek 3. listopadu. Tyto hony u nás skončili se začátkem druhé světové války.

Lišku nyní představuje jezdec s liščím ohonem na rukávu. Vydává se do terénu první. Následuje ho lot jezdců(skupina) v čele s masterem. Pokud je jezdců hodně, rozdělí se na několik lotů. V přírodě překonávají různé přírodní překážky. Master dohlíží na celou skupinu jezdců a zaznamenává jejich prohřešky. Jízdu ukončuje závěrečný dostih „Halali” Při něm se jezdci snaží dostihnout lišku a ukořistit mu liščí ohon z rukávu. Nyní se většinou od dostihu upustilo z důvodu nebezpečí úrazu. Dostih nahradily různé soutěže. Večer se většinou rozjede zábava.