VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zimní výlet na slunnou Klíčavu

ZBEČNO/ Zimní sluneční víkend jsme s rodinou opět využili k výletu do zajímavého kouta přírody na Rakovnicku

12.2.2008 1
SDÍLEJ:

Přehradní nádrž Klíčava na RakovnickuFoto: Michal Elznic

Slunná sobota přímo vybízela naši rodinu k návštěvě vodního díla Klíčava.
Přehradní nádrž Klíčava se nachází na stejnojmenném toku, v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, nedaleko obce Zbečno, asi dvacet pět kilometrů od bývalého okresníhoměsta Rakovník. Právě z důvodů těch, že se přehrada nachází v chráněné oblasti a zároveň je součástí Lánské obory, letního sídla prezidenta České republiky, je vodnínádrž dostupná pouze z hráze. Okolí lze prohlédnout právě jen a pouze z tohoto místa. Lánská obora je veřejnosti nedostupná, stejně jako okolí přehrady, kde je vstup na nízakázán a po celé přilehlé ploše oplocen a uzamčen.
Přesto, že jsme místo navštívili v pozdních odpoledních hodinách, stále bylo na její betonové hrázi živo. Krásného počasí využily desítky návštěvníků k příjemné procházce čivýletu na kole. Ti, kteří k přehradě zasazené v půvaném údolí dojedou autem, mohou svůj vůz zanechat na parkovišti pod hrází, poblíž budovy správce přehrady. Již na prvnípohled je znát, že vodní dílo je opravdu zájem veřejnosti. Vedle parkoviště je na cestě, která stoupá vzhůru ke koruně nádrže, velká moderní informační cedule, kde senávštěvník dozví vše podstatné, technické informace, kontakt na správce přehrady a některé zajímavosti týkající se nádrže Klíčava. Během naší výpravy jsme dvakrát potkali správce, který s autem projížděl po cestě vedoucí na hrázi a je vidět, že si svoje pracovní úkoly plní na jedničku.

INFORMAČNÍ panel přehradní nádrže Klíčava s informacemi pro turisty a návštěvníky, kontakty na správce.

Z historie

Účelem vybudování vodního díla bylo zásobování města Kladno a okolí pitnou vodou. V letech 1949 - 1955 zde byla v rámci takzvaných Staveb mládeže, jak se akce oficiálněnazývala, zbudována i úpravna vody s pravidelnou dodávkou od roku 1954.
Někteří starší občané jsou přímými svědky doby, kdy se stavba prováděla. Jiní si vybavují informace z vyprávění svých rodičů.
Například se dozvídáme, že zbudování přehrady na Klíčavě souviselo i se stavbou dalších přehrad, plánovaných na toku přilehlé řeky Berounky. Ke spokojenosti místníchusedlíků a jejich usilovného tlaku k výstavbě dalších přehrad nedošlo.

NA KORUNU přehrady už musíte pěšky.

Přehrada

Přehrada obsahuje a vodní hráz udrží osm a půl milionu kubíků vody. Délka koruny betonové hráze činí 175,9 metru a výška nad základy měří 50,2 metru. Celková zatopenáplocha nádrže je zhruba 70 hektarů. Součástí vodního díla na pravostranném přítoku řeky Berounky je zmíněna úpravna pitné vody s průtokem 180 litrů za vteřinu.Provozovatelem vodního díla je plzeňská firma Veolia a vodárny Kladno - Mělník (dříve s.p. Povodí Vltavy).

POHLED z hráze přehrady je nejhezčí právě v tyto slunné dny, kdy je vidět okolí přehrady daleko do krajiny v údolí. To vědí turisté, kteří přehradu hojně navštěvují po celý rok.

Turistika

Pokud se na přehradu vypravíte, pak mějte na paměti, že vodní plocha není určena k rekreaci a vodním sportům. Koupání je zakázáno. Vzhledem k účelu díla (zdroj pitnévody, pásmo hygienické ochrany 1. stupně) je také vstup zakázán. Pod hráz a k úpravně vody se dostanete po místní komunikaci, na korunu přehrady už musíte pěšky.Nedaleko přehrady vede značená cyklotrasa

VODÁRNA pod přehradou slouží k úpravě vody a pravidelně zásobuje Kladno a okolí pitnou vodou již od roku 1954.

Cyklotrasa

Trasa:
Stodůlky - Třebonice - Rudná - Unhošť - Bratronice - Běleč - Sýkořice - Zbečno - Klíčava.
Celková délka cyklotrasy je 43 kilometrů.
Trasa je nenáročná, pouze v úseku Zbečno - Sýkořice cca 5 km do kopce (zpáteční směr). Trasu je možno prodloužit na Křivoklát (přibližně 10 km) a je možné využít mnoho dalších variant v Křivoklátských lesích. Na místo je možné dostat se také od Berouna (přes Nižbor), ale trasa je podstatně náročnější.

KRÁSNÝ je pohled do Lánské obory, kam je ovšem pro běžného návštěvníka Křivoklátska vstup zakázán a to z důvodů zachování čistoty okolí zdroje pitné vody - pásma hygienické ochrany 1. stupně. Navíc se zde nachází původní zachovalá flóra i fauna.

Současnost

Informace o přehradě Klíčava je možné nalézt včetně fotogalerie například na internetové adrese http://krivoklatsko.biz/klicava/.
Podle slov starosty Zbečna Stanislava Dryjáka je nyní prioritou číslo jedna projednávání smlouvy na kanalizaci a vodu. Není jasné, zda se podaří získat dotaci z Evropské unie na zbudování přípojky z přehrady Klíčava. Téma potřeby pitné vody, kanalizací a čističek odpadních vod jsou aktuální témata také dalších obcí v okolí Klíčavy, např. Křivoklátu, Městečka, Pustovět či Velké Bukové.

V následujícím pokračování se dozvíte více o přírodních zajímavostech, o flóře a fauně v okolí, také o Lánském potoku a přítoku Klíčava, a zajímavé informace o pověsti tradující se v souvislosti s hradní zříceninou Jivno, která se nachází v ochranném pásmu Klíčavy.

pokračování příště

Deník/Michal Elznic

12.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 25 000 Kč Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) Lékař/ka absolvent na internu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Požadavky: ukončené VŠ na LF., Místo výkonu práce: Masarykova nemocnice Rakovník, Kontakt: sekretariát ředitele, tel.: 313525270, e-mail: sekretariat@nemorako.cz. Pracoviště: Privamed healthia s.r.o. - masarykova nemocnice rakovník, Dukel. hrdinů, č.p. 200, 269 01 Rakovník 1. Informace: Tomáš Jedlička, . Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracoviště: ANEXIA s.r.o., Rakovník, Požadavky: manuální zručnost, zodpovědnost, pečlivost a samostatnost, čistý trestní rejstřík, znalost ukrajinského nebo ruského jazyka, Kontakt: Ing. Petr Baťko, tel: 734 622 444, e-mail: info@iveba.cz. Pracoviště: Iveba s.r.o. - pracoviště anexia s.r.o., Lubenská, č.p. 1588, 269 01 Rakovník 1. Informace: Petr Baťko, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 400 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, manipulant. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč, mzda max. 14400 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme manuální zručnost, zodpovědnost, pečlivost a samostatnost. Znalost ukrajinského nebo ruského jazyka výhodou., Kontakt: tel. 734622444 nebo e-mailem info@iveba.cz. Pracoviště: Iveba s.r.o. - pracoviště rakona, č.p. 402, Ottova, č.p. 402, 269 01 Rakovník 1. Informace: Petr Baťko, . Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 35 000 Kč Chemičtí inženýři přístrojů, strojů a zařízení a specialisté v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: znalost anglického jazyka slovem i písmem, velmi dobrou znalost práce na PC - technická kreativita, analytické schopnosti, schopnost pracovat s daty a informacemi, proaktivní přístup a otevřenost ke změnám v profesním růstu (ochotu se i nadále vzdělávat)., Nabízíme: podnikové stravování, podporu na ubytování, dovolenou v rámci zákona, příspěvek na dopravu atd., Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: e-mailem jitka.honzakova@ibs-sro.com. Pracoviště: Procter & gamble - rakona, s.r.o., Ottova, č.p. 402, 269 01 Rakovník 1. Informace: Jitka Honzáková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rakovnická rodačka a spisovatelka Helena Tyburcová  předvedla v Knihkupectví  Mezi řádky svoji novou, v pořadí třetí knihu "Dokud jsme dva ".
25

Spisovatelka Helena Tyburcová představila novou knihu

Ilustrační foto.
10

Chřipka zabíjí stále více lidí. Lékaři radí očkování

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Rakovník: novým starostou se stane Luděk Štíbr

Rakovník - Dohodnuto, podepsáno. Po čtyřech letech končí v Rakovníku koalice ČSSD, hnutí ANO 2011 a KSČM. Na rakovnickou radnici se vrací ODS v čele s Luďkem Štíbrem a místostarostou Janem Šváchou z uskupení Společně pro Rakovník. Nová koalice čítá podporu čtrnácti zastupitelů z jednadvaceti možných. O podepsání dohody o podpoře mezi subjekty informoval Deník Luděk Štíbr.

Zahájení výstavy o legionářích provázela i práce v lazaretu

Nové Strašecí – Legendární strojní pušku neboli kulomet Maxim mohou nyní vedle řady dalších exponátů připomínajících éru první světové války, kdy se z prolité krve zrodily samostatné státy včetně toho našeho, obhlédnout zblízka návštěvníci novostrašeckého muzea. V rámci oslav stého výročí vzniku Československa je tam do 18. listopadu možno zhlédnout výstavu nazvanou Odkaz československých legií. Připomíná, jak se o vznik nového státu zasloužili muži bojující v řadách příslušníků legií.

Lidí bez práce je opět méně

Střední Čechy - Sešup, který v posledních měsících nabírá vývoj nezaměstnanosti ve středních Čechách, nadále mírně pokračuje, a to navzdory stanoviskům ekonomických expertů, kteří prostor pro další pokles nevidí. Úbytek nezaměstnaných sice není velký, ale mírné snižování nezaměstnanosti se zatím nezastavilo.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT