VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zimní výlet na slunnou Klíčavu

ZBEČNO/ Zimní sluneční víkend jsme s rodinou opět využili k výletu do zajímavého kouta přírody na Rakovnicku

12.2.2008 1
SDÍLEJ:

Přehradní nádrž Klíčava na RakovnickuFoto: Michal Elznic

Slunná sobota přímo vybízela naši rodinu k návštěvě vodního díla Klíčava.
Přehradní nádrž Klíčava se nachází na stejnojmenném toku, v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, nedaleko obce Zbečno, asi dvacet pět kilometrů od bývalého okresníhoměsta Rakovník. Právě z důvodů těch, že se přehrada nachází v chráněné oblasti a zároveň je součástí Lánské obory, letního sídla prezidenta České republiky, je vodnínádrž dostupná pouze z hráze. Okolí lze prohlédnout právě jen a pouze z tohoto místa. Lánská obora je veřejnosti nedostupná, stejně jako okolí přehrady, kde je vstup na nízakázán a po celé přilehlé ploše oplocen a uzamčen.
Přesto, že jsme místo navštívili v pozdních odpoledních hodinách, stále bylo na její betonové hrázi živo. Krásného počasí využily desítky návštěvníků k příjemné procházce čivýletu na kole. Ti, kteří k přehradě zasazené v půvaném údolí dojedou autem, mohou svůj vůz zanechat na parkovišti pod hrází, poblíž budovy správce přehrady. Již na prvnípohled je znát, že vodní dílo je opravdu zájem veřejnosti. Vedle parkoviště je na cestě, která stoupá vzhůru ke koruně nádrže, velká moderní informační cedule, kde senávštěvník dozví vše podstatné, technické informace, kontakt na správce přehrady a některé zajímavosti týkající se nádrže Klíčava. Během naší výpravy jsme dvakrát potkali správce, který s autem projížděl po cestě vedoucí na hrázi a je vidět, že si svoje pracovní úkoly plní na jedničku.

INFORMAČNÍ panel přehradní nádrže Klíčava s informacemi pro turisty a návštěvníky, kontakty na správce.

Z historie

Účelem vybudování vodního díla bylo zásobování města Kladno a okolí pitnou vodou. V letech 1949 - 1955 zde byla v rámci takzvaných Staveb mládeže, jak se akce oficiálněnazývala, zbudována i úpravna vody s pravidelnou dodávkou od roku 1954.
Někteří starší občané jsou přímými svědky doby, kdy se stavba prováděla. Jiní si vybavují informace z vyprávění svých rodičů.
Například se dozvídáme, že zbudování přehrady na Klíčavě souviselo i se stavbou dalších přehrad, plánovaných na toku přilehlé řeky Berounky. Ke spokojenosti místníchusedlíků a jejich usilovného tlaku k výstavbě dalších přehrad nedošlo.

NA KORUNU přehrady už musíte pěšky.

Přehrada

Přehrada obsahuje a vodní hráz udrží osm a půl milionu kubíků vody. Délka koruny betonové hráze činí 175,9 metru a výška nad základy měří 50,2 metru. Celková zatopenáplocha nádrže je zhruba 70 hektarů. Součástí vodního díla na pravostranném přítoku řeky Berounky je zmíněna úpravna pitné vody s průtokem 180 litrů za vteřinu.Provozovatelem vodního díla je plzeňská firma Veolia a vodárny Kladno - Mělník (dříve s.p. Povodí Vltavy).

POHLED z hráze přehrady je nejhezčí právě v tyto slunné dny, kdy je vidět okolí přehrady daleko do krajiny v údolí. To vědí turisté, kteří přehradu hojně navštěvují po celý rok.

Turistika

Pokud se na přehradu vypravíte, pak mějte na paměti, že vodní plocha není určena k rekreaci a vodním sportům. Koupání je zakázáno. Vzhledem k účelu díla (zdroj pitnévody, pásmo hygienické ochrany 1. stupně) je také vstup zakázán. Pod hráz a k úpravně vody se dostanete po místní komunikaci, na korunu přehrady už musíte pěšky.Nedaleko přehrady vede značená cyklotrasa

VODÁRNA pod přehradou slouží k úpravě vody a pravidelně zásobuje Kladno a okolí pitnou vodou již od roku 1954.

Cyklotrasa

Trasa:
Stodůlky - Třebonice - Rudná - Unhošť - Bratronice - Běleč - Sýkořice - Zbečno - Klíčava.
Celková délka cyklotrasy je 43 kilometrů.
Trasa je nenáročná, pouze v úseku Zbečno - Sýkořice cca 5 km do kopce (zpáteční směr). Trasu je možno prodloužit na Křivoklát (přibližně 10 km) a je možné využít mnoho dalších variant v Křivoklátských lesích. Na místo je možné dostat se také od Berouna (přes Nižbor), ale trasa je podstatně náročnější.

KRÁSNÝ je pohled do Lánské obory, kam je ovšem pro běžného návštěvníka Křivoklátska vstup zakázán a to z důvodů zachování čistoty okolí zdroje pitné vody - pásma hygienické ochrany 1. stupně. Navíc se zde nachází původní zachovalá flóra i fauna.

Současnost

Informace o přehradě Klíčava je možné nalézt včetně fotogalerie například na internetové adrese http://krivoklatsko.biz/klicava/.
Podle slov starosty Zbečna Stanislava Dryjáka je nyní prioritou číslo jedna projednávání smlouvy na kanalizaci a vodu. Není jasné, zda se podaří získat dotaci z Evropské unie na zbudování přípojky z přehrady Klíčava. Téma potřeby pitné vody, kanalizací a čističek odpadních vod jsou aktuální témata také dalších obcí v okolí Klíčavy, např. Křivoklátu, Městečka, Pustovět či Velké Bukové.

V následujícím pokračování se dozvíte více o přírodních zajímavostech, o flóře a fauně v okolí, také o Lánském potoku a přítoku Klíčava, a zajímavé informace o pověsti tradující se v souvislosti s hradní zříceninou Jivno, která se nachází v ochranném pásmu Klíčavy.

pokračování příště

Deník/Michal Elznic

12.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 30 000 Kč Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Výkon práce dle zakázek (celá ČR). Vyučení v oboru není podmínkou, ale požadujeme alespoň minimální praxi., Požadujeme: souhlas s pracovními cestami, řidičský průkaz sk. B výhodou., Kontakt: tel. 605980711 nebo e-mailem m.k.ofiko@seznam.cz. Pracoviště: Tomáš zábraczký, 270 23 Křivoklát. Informace: Milan Franc, +420 605 980 711. Výroba - Úředníci ve výrobě Logistik. Požadované vzdělání: 90 Kč Úředníci ve výrobě Logistik. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme:, spolehlivost, pečlivost, komunikativnost, schopnost týmové práce. Dále dobrý zrak a paměť, manuální a fyzickou zdatnost, ochotu učit se něco nového a dál se rozvíjet, přesnost a počtářské schopnosti., Oprávnění na VZV popř. retrak - výhodou., Pracovní náplň:, jedná se o práci ve stoje, hlučnější prostředí., , Nástup možný ihned, životopis zasílejte na uvedený email., , Nabízíme:, - 25 dnů dovolené, - čtvrtletní prémie, - možnost profesního růstu, - osobní ohodnocení. Pracoviště: Müller-technik cz s.r.o. provozovna lány, Zámecká, č.p. 122, 270 61 Lány. Informace: Jana Procházková, +420 313 515 298. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 000 Kč Všeobecné sestry bez specializace Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: 25 dní dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní a životní připojištění, nábor. příspěvek 30 000,- Kč., Kontakt: osobně, tel. 313525253 nebo e-mailem malikova@nemorako.cz. Pracoviště: Masarykova nemocnice rakovník s.r.o. - pracoviště, Dukel. hrdinů, č.p. 200, 269 01 Rakovník 1. Informace: Lenka Malíková, +420 313 525 253. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 000 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt: osobně na adrese Nové Strašecí, Jiřího Šotky č.p. 1180.. Pracoviště: Čestav, s r.o., Jiřího Šotky, č.p. 1180, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Dagmar Dolejšková, +420 313 573 115.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ze slánského muzea zmizely dva vzácné kalichy. Policie po zloději pátrá.
2

Ze slánského muzea zmizely dva vzácné kalichy. Policie po zloději pátrá

Politolog Vladimír Srb
30

Politolog: Okupaci plánovali Sověti několik měsíců dopředu, naznačují informace

Na zlepšení silnic má ročně plynout čtyři až šest miliard

Střední Čechy – Pomoci přičísnout stav středočeských silnic druhých a třetích tříd, které jsou dlouhodobě jaksi pocuchané, má letos suma 3,5 miliardy korun. Prozatím rekordní částka, která je za celou dobu existence kraje věnována na opravy silnic a jejich mostů, by přitom neměla zůstat výjimkou. Má se jednat o první vlaštovku, za níž přiletí další a větší hejna.

Na ochranu domů po H-Systemu chce kraj dát 750 tisíc

Střední Čechy – Na pomoc obyvatelům domů v Horoměřicích, jejichž výstavbu před dvaceti lety zahájila zkrachovaná společnost H-System a nyní hrozí 65 rodinám vystěhování, aby domy mohl konkursní správce prodat v dražbě, chtějí krajští radní vyčlenit tři čtvrtě milionu. V pondělí doporučili zastupitelům schválit finanční pomoc ve výši 750 tisíc korun pro Stavební bytové družstvo Svatopluk, k němuž Horoměřičtí patří.

OBRAZEM: Před Slepicí zaduněl poctivý rock

Rakovník – U Zlaté Slepice se opět po roce sešly kapely, které vyznávají rock a staré pecky, většinou z minulého století.

Vydáváním účtenek se některé kempy nezatěžovaly

Střední Čechy – Příznivější výsledky než jiné turisticky atraktivní regiony zaznamenaly střední Čechy během rozsáhlé kontrolní akce celníků nazvané Kemp II, při níž se kontroloři v průběhu prvních dvou srpnových týdnů zaměřili výhradně na to, jak provozovatelé tábořišť plní povinnosti vyplývající ze zákona o elektronické evidenci tržeb: podnikateli často proklínaného EET. Jiným slovy: zda zákazníkům vydávají účtenky – a také zda elektronické údaje o platbách řádně zasílají do evidenčního systému správce daně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT