VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěší výlet na půvabný Petrohrad

JESENICKO / Výlet z obce Krty směrem do nedaleké malebné obce Petrohrad.

26.2.2008
SDÍLEJ:

Předchozí článek pojednával o našem rodinném výletu na Krtské skály. Cyklus o turistických stezkách a výletech v okolí Jesenice na Rakovnicku pokračuje naším rodinným výletem z obce Krty směrem do nedaleké malebné obce Petrohrad.


Výlet
Nyní se dostávám k výletu, který jsme si naplánovali jako další z možných pobytů v přírodě.
Náš výlet začínáme v místě, které jsme popisovali minule, a to v místě zvaném Krtské skály, nedaleko obce Krty. Vydáváme se směrem na jih od obce po polní cestě, po modré turistické značce, která vede starou alejí k místu zvanému U Můstku. Procházka alejí je příjemná, pomalu přicházíme k rozcestníku a dále již půjdeme po červené. Odtud již vede cesta s červenou turistickou značkou ve stoupání směrem na Petrohrad okolo půvabného místa, kterým je Stebenský rybník a okolí, poblíž kterého se nacházejí rekreační stavení na malebném místě nedaleko lesa. Poté začínáme stoupat po kamenité cestě směrem do kopce, z jehož vrcholu je vidět nádherné panorama vodní plochy rybníka a jeho okolí. Cesta je kamenná a je přerušovaná starým oplocením z kamene a kopíruje jakousi starodávnou cestu nebo plot. V lese se nachází krásný přírodní útvar, opět z kamene.


Kameny mizí
Cestou míjíme velmi zajímavé přírodní úkazy, opět spousty kamenů, které kdysi lemovaly cestu. Bohužel, v současnosti díky vandalům a lidím, kteří si nepovažují krásy přírody, jsou mnohé z kamenů již vyrabovány a odvezeny jako rekvizity na zahrady, do obydlí či k dalšímu zpracování. Zajímavé je, že se nejedná pouze o jednotlivé kameny, ale také o kvádry vážící i několik tun. Tyto předměty se vytrácejí nejen z přilehlých komunikací a cest, ale také z lesa, zbývá po nich většinou jen „díra“ v zemi.
Tímto bych rád apeloval na všechny ochránce přírody a aktivisty, abychom dokázali ochránit tyto celky a historické přírodní zajímavosti, musíme se obracet na příslušné správní orgány a státní instituce, aby tyto řádně zajistily ochranu těchto jedinečných a neopakovatelných skvostů, které Jesenicko má.


Historie
Ještě jednou se opět vrátím k základní informaci o historii Jesenické oblasti, dnes spadající do Jesenické pahorkatiny, která byla osídlena až v mladší době kamenné, takzvaném neolitu, v době, kdy se z pravěkého člověka živícího se lovem a sběrem, stával zemědělec. Svědčí o tom mnohé nálezy jak kostrových hrobů s milodary, kamenných nástrojů, nádob z kultury lidu s lineární keramikou staré téměř 7000 let. Za zmínku jistě stojí také tzv.
únětická kultura. Na sklonku konce doby bronzové a počátkem doby železné byla krajina ovlivněna především Kelty, národa, který se díky blízkosti antického civilizovaného světa na jihu Evropy vynořil z anonymity. Některé zajímavé nálezy jako např. bronzové nástroje, jantar, tenkostěnná keramika či původní platidla, tzv. skleněné kroužky (nález tzv. Tleského pokladu z počátku 14. století) a mnohé další zajímavosti hledejte přímo v jesenickém muzeu, kde najdete spousty takovýchto exponátů a informací o nich. Následuje doba římská již v prvních pětistech letech našeho letopočtu, kdy se germánské kmeny, které vystřídaly Kelty, stýkaly s kulturou římského imperia. Nejcennějším hmotným dokladem je kompletní výbava římského žárového hrobu obsahujícího popelnici, sponu, pinzetu nebo stříbrný denár Antonia Pia z římského sídliště v Kolešovicích. Po příchodu Slovanů následují ještě nálezy mladší a to z doby hradištní okolo osmého století našeho letopočtu v četném množství po celém okolí. Jedná se především o zlomky keramiky z Jesenice, Oráčova, Blatna či z Petrohradu.

Ve středověku při velké kolonizaci v 11. a 12. století, jejímž nositelem je české etnikum, vzniká většina vsí, okolo kterých začínají kolem 13. století vznikat hrady a tvrze, sídla místních feudálů, kteří žili stejným životem jako rolníci. V roce 1358 tak založil Petr z Janovic hrad Petrohrad. Většina těchto opevněných míst zanikla v důsledku centralizace dominií ještě před husitskou revolucí. Pouze část z nich zůstala a byla přebudována v zámky tak, jako v případě Petrohradu. Dějiny obce jsou spjaty s majiteli hradu Petršpurk. Petrohrad původně, jak jsem se již zmínil, postupně vlastnili páni z Janovic (Petr postavil hrad, po němž má obec jméno), páni z Guttenšteina, rod Libštejnských z Kolowrat a od roku 1622 do roku 1918 Černínové, kteří sídlili v Petrohradě až do roku 1945. Spojením obcí Chlumčany a Petrohrad (Petršpurk) vzniká v roce 1895 nová obec pod názvem Petrohrad.

Památky
V Petrohradě se nachází řada turistických zajímavostí, jako jsou např. zříceniny Petršpurku, kaple Všech svatých v blízkosti zřícenin hradu s nádherným výhledem na obec a blízké i daleké okolí, zachovalý zámek, kde se v současné době nachází léčebna nemocných, dále stojí za zmínku budova pivovaru, projektovaná Josefem Zítkem, sochy sv. Jana Nepomuckého, socha sv. Wolfganga, památné duby a Státní přírodní rezervace Háj Petra Bezruče.

Trasovník
Do Petrohradu je možné dostat se autem po karlovarské silnici, kde odbočíte v Černčicích, vlakem směr Plzeň - Blatno - Žatec, vystoupíte na zastávce Petrohrad nedaleko obce Černčice. Dalšími možnostmi jsou turistické trasy vedoucí okruhem z Jesenice po zelené a následně modré, která navazuje na červenou anebo přímo z Jesenice směrem na jihozápad po značce žluté. Přesto, že se jedná o pěší turistickou trasu, jelikož trasa je poměrně náročná, lze využít také kolo, což přivítají cyklisté. Upozorňuji ale opět, že se jedná o trasu dosti náročnou a je potřeba s tím počítat. Všechny tyto možnosti jsou výhodné tím, že se nejedná o veliké vzdálenosti, ale vždy pouze o několik kilometrů. Nejpůvabnější je samozřejmě trasa pěší, o čem se můžete sami přesvědčit, pokud toto místo navštívíte.

Výlet 2. část
Dostáváme se na polní cestu, která dále vede opět přírodní scenérií skládající se z všudepřítomných kamenů v lese až k asfaltové silnici vedoucí k Petrohradu a to směrem k nedaleké kapličce. V okolí se nachází ohradníkem oplocený pozemek sloužící jako výběh pro dobytek. Procházíme kolem významného památného stromu, starého hřbitova, který je umístěný v sousedství skalního masívu a dostáváme se kolem překrásného parku k přilehlému zámku.
Po prohlídce okolí zámku se vydáváme směrem ke zřícenině starého hradu Petršpurk, dnes Petrohrad. Navštívíme jej a zároveň procházíme kolem kaple Všech svatých s překrásným výhledem do krajiny. Cestou zpět obdivujeme kamenné bloky, jámy a jeskyňku v jednom z bloků. Vzhledem k pozdní době se vracíme kolem těchto útvarů zpět na cestu, která nás vede zpět. Upozorňuji, že se nacházíte v přírodně chráněné lokalitě, rozdělávání ohně, kouření, odhazování odpadků či poškozování předmětů je samozřejmě zakázáno.
Vřele doporučuji navštívit toto místo k načerpání nové energie, která na vás dýchá z každého kouta.

Příště společně mimo jiné navštívíme místo zvané Bedlno nedaleko Jesenice.

DENÍK/ Michal Elznic

26.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: dobrou pracovní morálku, flexibilitu, znalost práce na PC (sklad, výdejky, příjemky), schopnost samostatného vaření., Po zaučení pozice zástupce vedoucí stravovacího úseku., Nabízíme: dotované obědy, příspěvky na rekreaci, bezúročné půjčky., Kontakt: osobně (7:00-15:00 hod.) nebo tel. 731173502. Pracoviště: Domov kolešovice, poskytovatel sociálních služeb, 270 02 Kolešovice. Informace: Taťána Čížková, +420 313 582 287/731 173 502.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: mytí nádobí, příprava a čištění zeleniny, úklid na pracovišti., Nabízíme týden dovolené navíc, sleva na firemní výrobky, příspěvek na stravování., Kontakt: tel. 702035560 nebo e-mailem info@divadelnirestaurace-rakovnik.cz , PŘI PRVNÍM KONTAKTU SE ZAMĚSTNAVATELEM JE NUTNÉ PŘEDLOŽIT ŽIVOTOPIS.. Pracoviště: Tradiční pivovar v rakovníku, a.s. - pracoviště divadelní restaurace, Na Sekyře, č.p. 2377, 269 01 Rakovník 1. Informace: Eva Hůlová, +420 702 035 560.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Základní znalos v oboru nutností., Řidičský průkaz výhodou. , Výkon práce celá ČR, doprava zajištěna., Kontakt: tel. 723484966 nebo e-mailem mattov@post.cz. Pracoviště: Mattov spol. s r.o., 270 34 Čistá u Rakovníka. Informace: David Mašek, +420 723 484 966.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 110 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečník, elektrikář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: S možností prodloužení., Místo výkonu práce: RAKO 3 Lubná u Rakovníka, Požadavky: výuční list v oboru zámečník, obráběč kovů nebo v jiném příbuzném oboru, spolehlivost, zodpovědnost, manuální zručnost, Nabízíme: zajímavou, samostatnou a zodpovědnou práci, zázemí silné stabilní mezinárodní společnosti s řadou sociálních výhod, odpovídající finanční ohodnocení a zajímavé firemní benefity, práce v nepřetržitém provozu, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na penzijní připojištění, na soukromé životní pojištění, na stravování, 13. plat atd., Kontakt:Ing. Jana Knappová 313523792, 739681317 (7:00-15:00), e-mail: jana.knappova@lb.cz nebo osobně: Závod RAKO 3 Lubná u Rakovníka (7:00-15:00). Pracoviště: Lasselsberger, s.r.o. - závod 3, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Jana Knappová, +420 313 523 792/739 681 317.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Jako první se na start postavili dospělí s dětmi.
103

V pátek odstartovalo Rakovnické cyklování

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Střední Čechy – Sezona je obzvlášť příznivá. Koupání je většinou stále možné bez jakýchkoli omezení. Kvalitu vody ve sledovaných lokalitách hodnotí středočeští hygienici většinou nejpříznivějším stupněm 1, případně 2 kvůli menší průhlednosti. Trojka označující zhoršenou jakost vody zůstává kvůli výskytu sinic pouze písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Zde se citlivějším jedincům doporučuje použít po koupání sprchy, které jsou v zázemí k dispozici.

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokážou operátoři středočeských záchranářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT