VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěší výlet na půvabný Petrohrad

JESENICKO / Výlet z obce Krty směrem do nedaleké malebné obce Petrohrad.

26.2.2008
SDÍLEJ:

Předchozí článek pojednával o našem rodinném výletu na Krtské skály. Cyklus o turistických stezkách a výletech v okolí Jesenice na Rakovnicku pokračuje naším rodinným výletem z obce Krty směrem do nedaleké malebné obce Petrohrad.


Výlet
Nyní se dostávám k výletu, který jsme si naplánovali jako další z možných pobytů v přírodě.
Náš výlet začínáme v místě, které jsme popisovali minule, a to v místě zvaném Krtské skály, nedaleko obce Krty. Vydáváme se směrem na jih od obce po polní cestě, po modré turistické značce, která vede starou alejí k místu zvanému U Můstku. Procházka alejí je příjemná, pomalu přicházíme k rozcestníku a dále již půjdeme po červené. Odtud již vede cesta s červenou turistickou značkou ve stoupání směrem na Petrohrad okolo půvabného místa, kterým je Stebenský rybník a okolí, poblíž kterého se nacházejí rekreační stavení na malebném místě nedaleko lesa. Poté začínáme stoupat po kamenité cestě směrem do kopce, z jehož vrcholu je vidět nádherné panorama vodní plochy rybníka a jeho okolí. Cesta je kamenná a je přerušovaná starým oplocením z kamene a kopíruje jakousi starodávnou cestu nebo plot. V lese se nachází krásný přírodní útvar, opět z kamene.


Kameny mizí
Cestou míjíme velmi zajímavé přírodní úkazy, opět spousty kamenů, které kdysi lemovaly cestu. Bohužel, v současnosti díky vandalům a lidím, kteří si nepovažují krásy přírody, jsou mnohé z kamenů již vyrabovány a odvezeny jako rekvizity na zahrady, do obydlí či k dalšímu zpracování. Zajímavé je, že se nejedná pouze o jednotlivé kameny, ale také o kvádry vážící i několik tun. Tyto předměty se vytrácejí nejen z přilehlých komunikací a cest, ale také z lesa, zbývá po nich většinou jen „díra“ v zemi.
Tímto bych rád apeloval na všechny ochránce přírody a aktivisty, abychom dokázali ochránit tyto celky a historické přírodní zajímavosti, musíme se obracet na příslušné správní orgány a státní instituce, aby tyto řádně zajistily ochranu těchto jedinečných a neopakovatelných skvostů, které Jesenicko má.


Historie
Ještě jednou se opět vrátím k základní informaci o historii Jesenické oblasti, dnes spadající do Jesenické pahorkatiny, která byla osídlena až v mladší době kamenné, takzvaném neolitu, v době, kdy se z pravěkého člověka živícího se lovem a sběrem, stával zemědělec. Svědčí o tom mnohé nálezy jak kostrových hrobů s milodary, kamenných nástrojů, nádob z kultury lidu s lineární keramikou staré téměř 7000 let. Za zmínku jistě stojí také tzv.
únětická kultura. Na sklonku konce doby bronzové a počátkem doby železné byla krajina ovlivněna především Kelty, národa, který se díky blízkosti antického civilizovaného světa na jihu Evropy vynořil z anonymity. Některé zajímavé nálezy jako např. bronzové nástroje, jantar, tenkostěnná keramika či původní platidla, tzv. skleněné kroužky (nález tzv. Tleského pokladu z počátku 14. století) a mnohé další zajímavosti hledejte přímo v jesenickém muzeu, kde najdete spousty takovýchto exponátů a informací o nich. Následuje doba římská již v prvních pětistech letech našeho letopočtu, kdy se germánské kmeny, které vystřídaly Kelty, stýkaly s kulturou římského imperia. Nejcennějším hmotným dokladem je kompletní výbava římského žárového hrobu obsahujícího popelnici, sponu, pinzetu nebo stříbrný denár Antonia Pia z římského sídliště v Kolešovicích. Po příchodu Slovanů následují ještě nálezy mladší a to z doby hradištní okolo osmého století našeho letopočtu v četném množství po celém okolí. Jedná se především o zlomky keramiky z Jesenice, Oráčova, Blatna či z Petrohradu.

Ve středověku při velké kolonizaci v 11. a 12. století, jejímž nositelem je české etnikum, vzniká většina vsí, okolo kterých začínají kolem 13. století vznikat hrady a tvrze, sídla místních feudálů, kteří žili stejným životem jako rolníci. V roce 1358 tak založil Petr z Janovic hrad Petrohrad. Většina těchto opevněných míst zanikla v důsledku centralizace dominií ještě před husitskou revolucí. Pouze část z nich zůstala a byla přebudována v zámky tak, jako v případě Petrohradu. Dějiny obce jsou spjaty s majiteli hradu Petršpurk. Petrohrad původně, jak jsem se již zmínil, postupně vlastnili páni z Janovic (Petr postavil hrad, po němž má obec jméno), páni z Guttenšteina, rod Libštejnských z Kolowrat a od roku 1622 do roku 1918 Černínové, kteří sídlili v Petrohradě až do roku 1945. Spojením obcí Chlumčany a Petrohrad (Petršpurk) vzniká v roce 1895 nová obec pod názvem Petrohrad.

Památky
V Petrohradě se nachází řada turistických zajímavostí, jako jsou např. zříceniny Petršpurku, kaple Všech svatých v blízkosti zřícenin hradu s nádherným výhledem na obec a blízké i daleké okolí, zachovalý zámek, kde se v současné době nachází léčebna nemocných, dále stojí za zmínku budova pivovaru, projektovaná Josefem Zítkem, sochy sv. Jana Nepomuckého, socha sv. Wolfganga, památné duby a Státní přírodní rezervace Háj Petra Bezruče.

Trasovník
Do Petrohradu je možné dostat se autem po karlovarské silnici, kde odbočíte v Černčicích, vlakem směr Plzeň - Blatno - Žatec, vystoupíte na zastávce Petrohrad nedaleko obce Černčice. Dalšími možnostmi jsou turistické trasy vedoucí okruhem z Jesenice po zelené a následně modré, která navazuje na červenou anebo přímo z Jesenice směrem na jihozápad po značce žluté. Přesto, že se jedná o pěší turistickou trasu, jelikož trasa je poměrně náročná, lze využít také kolo, což přivítají cyklisté. Upozorňuji ale opět, že se jedná o trasu dosti náročnou a je potřeba s tím počítat. Všechny tyto možnosti jsou výhodné tím, že se nejedná o veliké vzdálenosti, ale vždy pouze o několik kilometrů. Nejpůvabnější je samozřejmě trasa pěší, o čem se můžete sami přesvědčit, pokud toto místo navštívíte.

Výlet 2. část
Dostáváme se na polní cestu, která dále vede opět přírodní scenérií skládající se z všudepřítomných kamenů v lese až k asfaltové silnici vedoucí k Petrohradu a to směrem k nedaleké kapličce. V okolí se nachází ohradníkem oplocený pozemek sloužící jako výběh pro dobytek. Procházíme kolem významného památného stromu, starého hřbitova, který je umístěný v sousedství skalního masívu a dostáváme se kolem překrásného parku k přilehlému zámku.
Po prohlídce okolí zámku se vydáváme směrem ke zřícenině starého hradu Petršpurk, dnes Petrohrad. Navštívíme jej a zároveň procházíme kolem kaple Všech svatých s překrásným výhledem do krajiny. Cestou zpět obdivujeme kamenné bloky, jámy a jeskyňku v jednom z bloků. Vzhledem k pozdní době se vracíme kolem těchto útvarů zpět na cestu, která nás vede zpět. Upozorňuji, že se nacházíte v přírodně chráněné lokalitě, rozdělávání ohně, kouření, odhazování odpadků či poškozování předmětů je samozřejmě zakázáno.
Vřele doporučuji navštívit toto místo k načerpání nové energie, která na vás dýchá z každého kouta.

Příště společně mimo jiné navštívíme místo zvané Bedlno nedaleko Jesenice.

DENÍK/ Michal Elznic

26.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 20 000 Kč

Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) Závozník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: bezúhonnost, flexibilitu., Nabízíme: pracovní oděv, příspěvek na PF nebo životní pojištění, možnost rozšíření řidičského oprávnění., Kontakt: osobně nebo e-mailem autodoprava.skoupy@seznam.cz. Pracoviště: Petr skoupý, 270 06 Kounov u Rakovníka. Informace: Markéta Skoupá, +420 606 225 298.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 123 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidiči VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 123.6 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme průkaz řidiče VZV W1., Náplň práce: řízení a obsluha motorových vozíků včetně nakládání a skládání hotových výrobků a materiálu, překládání materiálu dle pokynů nadřízených zaměstnanců, udržování přiděleného motorového vozíku v řádném stavu., Nabízíme: penzijní připojištění, životní připojištění, závodní stravování, dovolená navíc., Kontakt: tel. 737685023 (7:30-11:30 hod. a 12:30-16:00 hod.), e-mailem katerina.hokeova@brano.eu nebo osobně (7:30-11:30 hod. a 12:30-16:00 hod.). Pracoviště: Brano a.s.- provozovna, Kuštova, č.p. 757, 269 01 Rakovník 1. Informace: Kateřina Hokeová, +420 313 282 408,737 685 023.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 400 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč, mzda max. 14400 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme: manuální zručnost, pečlivost a samostatnost, znalost ukrajinského nebo ruského jazyka výhodou., Kontakt: e-mailem info@iveba.cz. Pracoviště: Iveba s.r.o. - pracoviště anexia s.r.o., Lubenská, č.p. 1588, 269 01 Rakovník 1. Informace: Petr Baťko, +420 734 622 444.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství Dojič/ka, 15 000 Kč

Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství Dojič/ka, ošetřovatel/ka skotu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Šípy, Kontakt: Milan Oul 737763534 (7:00-16:00), e-mail agrofarm.sipy@tiscali.cz nebo osobně na adrese: Šípy 45. Pracoviště: Agrofarm šípy spol. s r.o., 270 34 Čistá u Rakovníka. Informace: Milan Oul, +420 737 763 534.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. dubna 2018

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Pracovník benešovského servisu Best drive při nazouvání pneumatiky na ráfek.
2

Pneuservisy jsou obložené nedočkavými motoristy

Záchranné složky si vyzkoušejí zásah u havárie letadla

Střední Čechy – Vážný malér, který důkladně prověří činnost záchranných složek, se v úterý odehraje na letišti rakovnického aeroklubu. Předem se ví, že se letecký den neobejde bez dopolední nehody v podobě pádu malého sportovního letadla. Neštěstí to přitom bude jak v pátek třináctého: éro se zřítí na další stroj připravený odstartovat s pasažéry k vyhlídkovému letu – a trosky zasáhnou i do davu přihlížejících diváků. Pomoc tak bude potřebovat hned 15 zraněných!

Těžký život rodin. Každá dvanáctá si nemůže dovolit jíst obden maso

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA, ANKETA/ Třetina českých domácností by nezvládla zaplatit neočekávaný výdaj deset tisíc korun. Nejhůře se životem protloukají samoživitelky a samostatně žijící důchodci. Ve srovnání s ostatními státy Evropy ale chudoba Čechy nedrtí.

Raději srazit nevinného než se vzdát a gangsterka v Ústí: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. dubna 2018.

Vyšetřování tragédie příměstského autobusu čeká na posudky

Střední Čechy – Ještě daleko jsou policisté k tomu, aby ukázali prstem na viníka tragického střetu osobního auta s autobusem příměstské linky číslo 316 u Horoměřic nedaleko Prahy, který si 12. ledna vyžádal tři životy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT